NIA: chcemy z sukcesem rozwijać politykę informacyjną

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   28-12-2017, 08:05

NIA: chcemy z sukcesem rozwijać politykę informacyjną Szefowa Izby podsumowuje mijający rok i wskazuje najważniejsze zadania na 2018 (fot. archiwum)

Mówiąc o nadchodzącym roku, z pewnością nie zabraknie w nim wyzwań stojących przed naszą organizacją - mówi szefowa NRA, Elżbieta Piotrowska Rutkowska, wymieniając priorytety Izby. Ocenia też najważniejsze wydarzenia mijającego roku.

Z naszej perspektywy kluczowym wydarzeniem mijającego roku była nowelizacja prawa farmaceutycznego, wprowadzająca po raz pierwszy w historii regułę nazywaną „Apteką dla Aptekarza” - komentuje dla nas najważniejsze wydarzenia mijającego roku Elżbieta Piotrowska Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

AdA i 1 procent
Zgodnie z tą zasadą prawo do prowadzenia aptek posiadają wyłącznie farmaceuci lub wybrane spółki prowadzone przez farmaceutów. Regulacja ustaliła limit czterech aptek, jakie mogą posiadać poszczególne podmioty oraz wprowadziła postulowane od lat kryteria demograficzne i geograficzne przy uzyskiwaniu zezwoleń na nowo otwierane placówki. 

W życie weszła także norma pozwalająca odsprzedać leki z likwidowanej apteki, innej aptece lub hurtowni. Przyjęte rozwiązania pokazały, że obrany przez ustawodawcę kierunek już po kilku miesiącach obowiązywania ustawy okazał się słuszny - stabilny poziom cen leków, widoczna równowaga między podmiotami i uspokojenie rynku, a także zawodowa i finansowa odpowiedzialność farmaceutów za prowadzenie aptek to jej najważniejsze skutki.

Mijający rok to także owocna współpraca z inspekcją farmaceutyczną w kwestii przestrzegania przepisów antykoncentracyjnych. Owocem tej współpracy okazała się, korzystna dla samorządu aptekarskiego, seria przełomowych wyroków przed sądami administracyjnymi, na które czekaliśmy od kilkunastu lat.

Polityka informacyjna samorządu
Cieszy nas fakt, że do grona instytucji wspierających zasadność zakazu reklamy aptek dołączył Sejm RP, który w stanowisku skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego stwierdził, że regulacja ta nie narusza swobody działalności gospodarczej i jest zgodna Konstytucją RP.

Ważnym wydarzeniem z punktu widzenia farmaceutów było powołanie w tym roku Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL), mającej na celu stworzenie i wdrożenie informatycznego systemu weryfikacji autentyczności produktów leczniczych. Naczelna Izba Aptekarską jest jedną z czterech organizacji od początku zaangażowanych w ten strategiczny dla całej branży farmaceutycznej projekt.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH