NIA: na liście deficytowych leków jest już 200 pozycji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   26-11-2014, 10:53

NIA: na liście deficytowych leków jest już 200 pozycji

W lutym 2013 roku Naczelna Izba Aptekarska uruchomiła na swojej stronie internetowej formularz, dzięki któremu aptekarze mogą przekazywać informacje dotyczące braku leków dopuszczonych do obrotu na terenie Polski.

Na liście brakujących leków jest około 200 produktów leczniczych w różnych dawkach i postaciach.

O niedoborach leków NIA informuje bezpośrednio Ministra Zdrowia RP i Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Niektóre leki są w ogóle niedostępne w większości hurtowni farmaceutycznych.

Jak wynika z danych przekazanych na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia w listopadzie 2014 r., już czwarta pod względem wielkości hurtownia w naszym kraju, która zaopatruje kilka tysięcy aptek, została pozbawiona dostępu do innowacyjnych leków refundowanych. To samo dotyczy aptek należących do indywidualnych aptekarzy. Często dostają one w tygodniu tylko kilka opakowań refundowanego leku ratującego życie. Część podmiotów znajduje się w ogóle poza systemem dystrybucji - informuje NIA.

Zdaniem Izby, braki leków w aptekach są między innymi skutkiem działań podejmowanych przez niektórych producentów leków, którzy wspierają niezgodny z prawem farmaceutycznym system dystrybucji. Prowadzi on do pozbawienia zdecydowanej większości hurtowni i aptek dostępu do leków. Uniemożliwia to aptekom realizację ustawowego obowiązku – zaopatrzenia pacjentów w leki, zwłaszcza refundowane.

Według NIA, w Polsce brak jest skutecznego nadzoru nad tzw. odwróconym łańcuchem dystrybucji oraz hurtowniami, które eksportują leki, wywożąc je z Polski do krajów, w których ich ceny są znacznie wyższe. Stąd propozycja poprawki do projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, zmierzająca do zapewnienia hurtowniom farmaceutycznym stałych dostaw leków objętych zakresem posiadanego przez przedsiębiorcę zezwolenia, w ilości niezbędnej do zaspokojenia bieżących potrzeb pacjentów.

Zgodnie z propozycją NIA, odmowa sprzedaży refundowanego produktu leczniczego podmiotowi uprawnionemu do obrotu (hurtowni lub aptece) ma być dokonywana w formie pisemnej lub elektronicznej wraz z uzasadnieniem oraz powiadomieniem Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Zaproponowana przez samorząd aptekarski regulacja zmierza do zapewnienia równego traktowania wszystkich hurtowni prowadzących obrót hurtowy produktami leczniczymi, w szczególności likwidacji uprzywilejowania tzw. hurtowni producenckich i hurtowni sieciowych, wyeliminowania tzw. dostaw bezpośrednich oraz ograniczenia zjawiska odwróconego łańcucha dystrybucji.

Więcej: http://nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH