NIA o podpisie elektronicznym. Dlaczego jest też ważny dla farmaceutów?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   31-01-2018, 10:36

NIA o podpisie elektronicznym. Dlaczego jest też ważny dla farmaceutów? Posiadanie podpisu kwalifikowanego daje możliwość korzystania z szerokiego wachlarza e-usług (fot. archiwum)

Naczelna Izba Aptekarska opublikowała informacje dotyczące podpisu elektronicznego. Od stycznia 2018 roku wszyscy przedsiębiorcy są objęci obowiązkiem przekazywania do Urzędu Skarbowego danych w ramach jednolitego pliku kontrolnego opatrzonego podpisem elektronicznym.

Rozróżniamy dwa rodzaje certyfikatów: kwalifikowane i niekwalifikowane. Kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego (podpis kwalifikowany) to certyfikat, który jest wydawany przez kwalifikowanego dostawcę usług zaufania i spełnia wymogi określone w rozporządzeniu eIDAS. Podpis złożony tego rodzaju certyfikatem jest równoważny podpisowi odręcznemu.

Natomiast niekwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego (podpis niekwalifikowany) to potoczna nazwa każdego podpisu elektronicznego innego niż kwalifikowany. Występuje również pod nazwą „powszechny” i „komercyjny”. Służy do podpisywania i szyfrowania poczty elektronicznej oraz do logowania się do domeny. Można go również użyć do podpisania dokumentów, jednakże podpis, do którego złożenia został wykorzystany tego rodzaju certyfikat, nie ma tej samej mocy prawnej co podpis odręczny.

Dzięki podpisom elektronicznym zyskujemy, po pierwsze, autentyczność. Podpis pozwala upewnić się, że osoba podpisująca się jest tą, za którą się podaje. Pomaga to zapobiegać sytuacjom, w których inne osoby podszywają się pod autorów danego dokumentu (odpowiednik fałszerstwa w przypadku dokumentu drukowanego).

Po drugie, podpis elektroniczny zapewnia integralność, czyli gwarantuje, że treść dokumentu nie została zmodyfikowana po złożeniu podpisu. Zapobiega to przejmowaniu lub zmianie treści dokumentu bez wiedzy jego autora. Po trzecie, podpisu elektronicznego nie można odrzucić, ponieważ pokazuje wszystkim stronom pochodzenie podpisanego dokumentu.

Posiadanie podpisu kwalifikowanego daje możliwość korzystania z szerokiego wachlarza e-usług. Przykładów zastosowań przybywa, np. wystawione elektroniczne zwolnienia lekarskie i recepty obecnie mogą być podpisywane certyfikatem kwalifikowanym. Podpis elektroniczny idealnie sprawdza się w przypadku dokumentacji medycznej. Dzięki niemu odbiorca ma pewność, że otrzymane dane (np. karta choroby czy inne informacje o zdrowiu pacjenta) zostały przygotowane przez osobę upoważnioną.

Od stycznia 2018 roku wszyscy przedsiębiorcy są objęci obowiązkiem przekazywania do Urzędu Skarbowego danych w ramach jednolitego pliku kontrolnego opatrzonego podpisem elektronicznym.

Więcej: nia.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH