NIA: po blisko roku obowiązywania AdA, nie widać negatywnego wpływu tej regulacji na pacjenta

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   05-04-2018, 08:17

NIA: po blisko roku obowiązywania AdA, nie widać negatywnego wpływu tej regulacji na pacjenta Ustawa stopniowo porządkuje sektor apteczny, który w 60 proc. został zdominowany przez sieci apteczne (fot. archiwum)

Naczelna Izba Aptekarska nie podziela tez zawartych w stanowisku Konfederacji Lewiatan, skierowanym do ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, odnośnie potrzeby nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne (tzw. „Apteka dla Aptekarza”).

Wykorzystywanie faktu uchwalenia pakietu ustaw zwanych „Konstytucją dla biznesu” do podjęcia kolejnej próby dyskredytacji zmian w prawie farmaceutycznym pokazuje prawdziwe intencje Lewiatana. Kierując apel do ministra inwestycji i rozwoju, organizacja ta kreuje nieprawdziwy obraz rzeczywistości, bazujący na przekazach, które były wielokrotnie dementowane przez źródła, na które w swoich komunikatach niezmiennie powołuje się  Lewiatan - ocenia Izba w wydanym stanowisku, które przedstawiamy poniżej.

70 proc. europejskich aptek
"Mówiąc o wprowadzeniu restrykcyjnego modelu rynku aptecznego, „(…) niespotykanego w krajach rozwiniętych (…)”, Lewiatan wydaje się nie dostrzegać faktu, iż obecnie 70 proc. europejskich aptek objętych jest szczegółowymi regulacjami (m.in. Niemcy, Francja, Austria, Hiszpania, Dania, Belgia). Ustawa jest zgodna z Konstytucją RP i szeroko rozumianym prawem unijnym.

Po blisko roku obowiązywania „Apteki dla Aptekarza”, firmy profesjonalnie zajmujące się analizą rynku farmaceutycznego nie dostrzegły negatywnego wpływu tej regulacji na pacjenta. Wpływ ten zauważyli jednak przedstawiciele Lewiatana – być może dlatego, że odbywające się w ramach tej organizacji prace podkomisji ds. rynku aptecznego, zdominował przeciwnik tej regulacji, a więc PharmaNET – skupiający zaledwie 20 podmiotów sieciowych, pochodzących m.in. z takich krajów jak Litwa, Kanada, Izrael, czy Stany Zjednoczone. To jednak w niczym nie przeszkadza w pozycjonowaniu się tej organizacji jako „ambasadora chroniącego interesy polskiego pacjenta”.

Troskę o polskiego pacjenta w działaniach Lewiatana trudno było dostrzec również na przełomie 2011/2012 r., w toku prac nad ustawą refundacyjną. Głośny protest tej organizacji odbił się wtedy szerokim echem. Finalnie ustawa i tak weszła w życie, wprowadzając sztywne ceny i marże ponad 4 tys. leków, co pozwoliło na wygenerowanie znacznych oszczędności po stronie płatnika. Pozwoliły one na uruchomienie programu 75+, z którego do tej pory skorzystało ponad 2 mln seniorów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH