NIA popiera zmiany w oznaczeniach opakowań leków opracowane przez Polpharmę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   08-01-2018, 08:26

NIA popiera zmiany w oznaczeniach opakowań leków opracowane przez Polpharmę Dodatkowo na wybranych opakowaniach pojawiają się piktogramy określające zastosowanie poszczególnych leków, zgodne z wytycznym URPL (Fot. Archiwum)

Na ten apel środowiska farmaceutów, którzy postulują zmianę oznaczeń na opakowaniach leków wydawanych na receptę, Polpharma, w porozumieniu i we współpracy z aptekarzami, opracowała system oznaczeń opakowań leków Rx, mający na celu zwiększenie czytelności opakowań – informuje Tomasz Leleno, rzecznik NIA.

Jak dalej wyjaśnia w komunikacie, nowe opakowania leków uwzględniają postulaty środowiska aptekarzy i były konsultowane z farmaceutami na każdym etapie projektu – między innymi w trakcie pilotażu, polegającego na obserwacji pracy z nowymi opakowaniami w wybranych aptekach zlokalizowanych w Warszawie, Lublinie, Gdańsku i Poznaniu.

- Badania uwzględniały sposób rozkładania opakowań na półkach i w szufladach, zmienność oświetlenia, czy też charakter samej apteki. Oczekujemy, że nowy system oznaczeń opakowań leków na receptę Polpharmy zostanie jak najszybciej wprowadzony na polski rynek - wskazuje Tomasz Leleno.

Tłumaczy, że nowe opakowania polskiego producenta zawierają szereg udogodnień i innowacji, począwszy od doboru czytelniejszej czcionki i zwiększenia wielkości nazwy, po zastosowanie podwójnej kolorystyki oznaczającej dawkę (specyficznej dla każdego leku osobno) oraz oznaczającej grupę terapeutyczną.

Dodatkowo na wybranych opakowaniach pojawiają się piktogramy określające zastosowanie poszczególnych leków, zgodne z wytycznymi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL).

Najważniejsze informacje będą widoczne na co najmniej trzech ściankach, tak aby opakowania były łatwo rozpoznawalne w szufladach aptecznych różnego typu. Na pudełkach przygotowane są również tzw. okienka komunikacyjne, umożliwiające farmaceutom zanotowanie dawek wskazanych przez lekarza w recepcie, która zostaje w aptece.

- W naszej ocenie projekt opakowań przygotowany przez polskiego producenta leków zminimalizuje ryzyko pomyłek przy wydawaniu leków, zwiększy bezpieczeństwo pacjentów, a także podniesie komfort pracy samych farmaceutów, udzielających w aptekach 2 miliony fachowych porad dziennie - stwierdza rzecznik NIA.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH