NIA: sprzedaż leków w sklepach powinna podlegać kontroli organów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   24-06-2016, 14:01

NIA: sprzedaż leków w sklepach powinna podlegać kontroli organów

Z niepokojem zapoznaliśmy się z opinią Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) sugerującą, że postulaty Naczelnej Rady Aptekarskiej odnośnie wzmocnienia regulacji rynku pozaaptecznego mogą przyczynić się do jego zamknięcia - informuje NRA.

Zdaniem Naczelnej Rady Aptekarskiej, sprzedaż produktów leczniczych na stacjach benzynowych, supermarketach, czy kioskach, powinna podlegać kontroli ze strony odpowiednich organów.

"Dlatego jesteśmy za wprowadzeniem przez inspekcję farmaceutyczną rejestru podmiotów prowadzących taką działalność, nałożenia na te placówki obowiązku przechowywania leków zgodnie ze standardami przyjętymi w aptekach, jak również objęcia tych punktów sprzedaży obowiązkowym nadzorem ze strony farmaceutów" - informuje NRA w komunikacie prasowym.

"Ponadto, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo małych pacjentów, proponujemy ograniczyć ilość substancji, opakowań i dawek leków dopuszczonych do obrotu w tych placówkach" - czytamy dalej.

Jak informuje Izba, "celem powyższych działań podjętych przez NRA jest ograniczenie nadmiernej konsumpcji leków przez społeczeństwo, dlatego wypowiedź  Pana Cezarego Kaźmierczaka - Prezesa ZPP, przedstawiającą postulaty samorządu aptekarskiego jako "absurdalną dyskusję", należy uznać za niefortunną".

W ten sposób NRA odnosi się do komunikatu prasowego powstałego po seminarium zorganizowanego w siedzibie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, dotyczącego miejsca pacjenta w kontekście propozycji zmian w sektorze aptecznym (22 czerwca br.).

W trakcie spotkania była mowa o tym że "od ponad roku samorząd aptekarski działa na rzecz ograniczenia dostępu do leków bez recepty (OTC) poza aptekami. Gdyby wdrożyć wszystkie postulaty forsowane przez NIA oznaczałoby to de facto zamknięcie tego rynku".

Jak informował ZPP w komunikacie, część konsumentów i przedsiębiorców wykluczono z dyskusji prowadzonej w tej sprawie na linii Ministerstwo Zdrowia – Naczelna Izba Aptekarska.

- Odgórne, niczym nieuzasadnione zakazy urzędników niczego nie zmienią. Dziwi mnie ta absurdalna dyskusja, w którą daliśmy się wmanewrować. Zapomniano, w tym wszystkim, o zdrowym rozsądku – czy i w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia chce powtórzyć kazus z zakazem sprzedaży drożdżówek w szkołach, z którego szybko się wycofało? – mówił prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH