NIA: system zaopatrywania pacjentów w leki refundowane jest fikcją

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   31-07-2015, 10:10

NIA: system zaopatrywania pacjentów w leki refundowane jest fikcją Prezes podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia

Na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia na temat rozpatrzenia informacji w sprawie wykonywania ustawy o refundacji leków po trzech latach od wejścia w życie, Naczelną Izbę Aptekarską reprezentowali m.in: prezes NRA dr Grzegorz Kucharewicz i wiceprezes NRA Alina Fornal.

"W opracowaniu dotyczącym oceny skutków realizacji ustawy refundacyjnej, przygotowanym przez Naczelną Izbę Aptekarską podkreślono, że ustawa o refundacji leków miała stanowić bardzo ważny, ale jedynie pierwszy z serii aktów normatywnych reformujących system ochrony zdrowia w części obejmującej zaopatrzenie Polaków w leki i wyroby medyczne" - przypomina NIA w komunikacie.

W celu zapewnienia pełnej transparentności i czytelności obrotu refundowanymi lekami i wyrobami medycznymi samorząd aptekarski opowiedział się za rozwiązaniem zapewniającym sztywne ceny zbytu i sztywne marże na produkty lecznicze i wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych na wszystkich poziomach obrotu.

Samorząd uważał, że uporządkowanie cen na leki refundowane zagwarantuje wszystkim obywatelom (świadczeniobiorcom) równy dostęp do świadczeń zdrowotnych w postaci zaopatrzenia w leki i wyroby medyczne, niezależnie od ich sytuacji materialnej i miejsca zamieszkania, a w konsekwencji zrealizowany zostanie nakaz zawarty w art. 68 ust. 2 zd. 1 Konstytucji RP.

"Niestety, po trzech latach obowiązywania ustawy refundacyjnej okazało się, że obszar zaopatrywania Polaków w leki refundowane nie został prawidłowo uregulowany. Można wskazać kilka bardzo ważnych przyczyn takiego stanu rzeczy" - zauważa NIA.

Przede wszystkim w ciągu ostatnich trzech lat:

- zaniechano dalszych prac legislacyjnych dotyczących funkcjonowania polskich aptek i całego systemu zaopatrywania Polaków w leki refundowane; 

- tolerowano brak skutecznego działania organów odpowiedzialnych za nadzór na obrotem lekami w ważnych sprawach związanych z realizacją ustawy refundacyjnej;

- kierowano się niezrozumiałymi i nieuprawnionymi interpretacjami prawnymi urzędników Ministerstwa Zdrowia, w tym karygodną interpretacją w sprawie wysokości marży hurtowej, jaka ma być stosowana na leki refundowane wywożone poza terytorium Polaki;

- tolerowano nieprawidłowości i zjawiska o charakterze patologicznym w obszarze zaopatrywania pacjentów w leki (na przykład: tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji, system sprzedaży bezpośredniej, nieprzestrzeganie przepisów antykoncentracyjnych).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH