NIA: w celu wyeliminowania wywozu leków, należy ujednolicić działania

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   08-03-2018, 11:03

NIA: w celu wyeliminowania wywozu leków, należy ujednolicić działania

Pharmaceutical Group of the European Union (PGEU) wystosowała apel w sprawie braku leków w aptekach: "wszystkie podmioty biorące udział w dystrybucji leków muszą współpracować". NIA przyłącza się do apelu o działania mające na celu wyeliminowanie problemu.

Skala nieprawidłowości w całej Europie jest duża i naraża życie oraz zdrowie pacjentów. Ważne jest wspólne podjęcie działań w tym zakresie - uzasadnia Naczelna Izba Aptekarska.

Europejskie stowarzyszenia reprezentujące producentów leków i wyrobów medycznych, dystrybutorów i hurtowników, a także farmaceutów (skupione wokół grupy roboczej, wymienione na końcu komunikatu) z zadowoleniem i satysfakcją przyglądają się podejmowaniu działań, które mają zaradzić problemowi niedostępności leków. Nieprawidłowości zostały dostrzeżone przez europejskie agencje takie jak: HMA (the Heads of Medicine Agencies), EMA (European Medicines Agency) oraz Rada i Komisja Europejska - czytamy stronie Izby.

Przedstawiciele stowarzyszeń, które wspólnie pracują nad rozwiązaniami, zgodnie twierdzą, że aby wypracować długoterminowe rozwiązania eliminujące braki leków na rynkach europejskich potrzebna jest współpraca i ujednolicone działania wszystkich podmiotów na etapie całego łańcucha dostaw. Dlatego wzywają wszystkie podmioty mające związek z łańcuchem dystrybucji, aby nie bagatelizowały problemu i włączały się w inicjatywy i działania organizowane przez rządy swoich krajów oraz społeczności branżowe.

Zainteresowane tematyką organizacje proszą o większe zaangażowanie w międzynarodową dyskusję na temat problemu niedostępności leków.

- Ważne jest, aby także Ministrowie Zdrowia poszczególnych krajów dowiedzieli się i włączyli we współpracę nakierowaną na eliminowanie problemu i złagodzenie dotkliwych dla pacjentów skutków braku leków. Międzynarodowa współpraca w tym zakresie powinna uwzględniać doświadczenia i rozwiązania już wprowadzone w poszczególnych krajach oraz uwzględniać je przy wypracowywaniu najlepszych rozwiązań - wskazuje NIA.

Wyjaśnia, że stowarzyszenia reprezentujące wszystkie podmioty skupione wokół łańcucha dostaw w 2015 roku utworzyły nieformalną grupę roboczą, która na początku 2017 roku opublikowała zbiór zaleceń, po których wprowadzeniu łańcuch dystrybucji leków będzie bardziej transparentny na każdym jego etapie, a dane dotyczące brakujących leków bardziej dostępne i przejrzyste.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH