NIA ws. zaktualizowanych stawek podatku VAT na niektóre wyroby

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   19-01-2018, 08:32

NIA ws. zaktualizowanych stawek podatku VAT na niektóre wyroby NIA wskazuje, że nie wszystkie wymienione w ustawie towary automatycznie zostaną objęte podstawową 23% stawką VAT (Fot. Archiwum)

Aktualnie nie są dostępne wykazy udostępniające informacje o wyrobach medycznych, co w konsekwencji powoduje całkowite przerzucenie na farmaceutów obowiązku i odpowiedzialności, związanej z określeniem prawidłowej stawki podatku VAT dla tysięcy produktów - podaje Naczelna Izba Aptekarska.

W związku z nowelizacją ustawy o VAT, niektóre produkty, związane z ochroną zdrowia, które obecnie opodatkowane są obniżoną stawką VAT 8%, objęte zostaną stawką podstawową VAT 23%. Zmiany dotyczą wyrobów o symbolu PKWiU 22.19.71.0, między innymi wyrobów higienicznych oraz wyrobów farmaceutycznych, w tym strzykawek, towarów używanych do celów antykoncepcyjnych i higieny osobistej, a także zawierających w swym składzie cysteinę, cystynę i ich pochodne - przypomina NIA.

Jak dalej wyjaśnia, wykaz towarów i usług, o których mowa, znajduje się w załączniku nr 3 ustawy o VAT i obejmuje pozycje 82 oraz 92. Wskazuje, że jednak nie wszystkie wymienione tu towary automatycznie zostaną objęte podstawową 23% stawką VAT - niektóre z towarów, mogą stanowić wyrób medyczny, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych i pozostają na dotychczasowej 8% stawce opodatkowania. Zmianie opodatkowania nie ulegają również smoczki.

W związku z powyższym NIA informuje, że aktualnie nie są jednak dostępne wykazy udostępniające informacje o wyrobach medycznych, co w konsekwencji powoduje całkowite przerzucenie na farmaceutów obowiązku i odpowiedzialności, związanej z określeniem prawidłowej stawki podatku VAT dla tysięcy produktów.

W ocenie Izby, oznacza to również, że producenci systemów aptecznych nie mają możliwości technicznych ani formalnoprawnych, aby zapewnić na dzień wejścia w życie ww. ustawy, zaktualizowanych stawek podatku VAT, w oparciu o wiarygodne informacje, dla przedmiotowej grupy produktów.

 Producenci systemów aptecznych wskazują, iż w miarę pozyskiwania informacji, dane o obowiązujących stawkach VAT będą stopniowo wprowadzane do baz i publikowane w standardowym cyklu aktualizacji systemów. Wszelkie szczegóły kierownicy aptek powinni uzgadniać ze swoimi dostawcami systemów aptecznych - tłumaczy NIA.

Zgodnie z ustawą, zmiany wchodzą w życie 19 stycznia 2018 roku.

Więcej:  http://www.nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH