Nie ma zgody Ministerstwa Finansów na powyżki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   30-03-2018, 08:12

Nie ma zgody Ministerstwa Finansów na powyżki Wiceminister zapewniła, że resort zdrowia szczegółowo przeanalizował wszystkie propozycje strony społecznej, jednak "prawda jest taka, że każda z tych propozycji to wielomiliardowe skutki dla budżetu państwa" (fot. archiwum)

Zespół Rady Dialogu Społecznego w czwartek (29 marca) po raz kolejny rozmawiał o projekcie dotyczącym minimalnych wynagrodzeń pracowników placówek leczniczych. Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko zapewniła, że w ciągu tygodnia MZ przedstawi stanowisko w sprawie dalszego procedowania.

Wiceminister zapewniła, że resort zdrowia szczegółowo przeanalizował wszystkie propozycje strony społecznej, jednak "prawda jest taka, że każda z tych propozycji to wielomiliardowe skutki dla budżetu państwa". Powiedziała, że nie ma zgody ministerstwa finansów, "aby podejmować konkretne działania związane ze zmianami w ustawie" w sprawie minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych.

Zaznaczyła, że można się jednak zastanowić nad dalszym procedowaniem przedstawionego już projektu, który m.in. przewiduje ustalenie minimalnych wynagrodzeń dla części osób zatrudnionych w placówkach leczniczych, które mimo że nie są pracownikami medycznymi, to jednak wykonują pracę pozostającą w bezpośrednim związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (wynagrodzenia minimalne tych pracowników będą stopniowo wzrastały, a do końca 2021 r. mają być równe iloczynowi współczynnika 0,53 i kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w roku wcześniejszym).

W projekcie zaproponowano także podwyższenie wynagrodzeń minimalnych pielęgniarek i położnych zatrudnionych na stanowiskach wymagających wykształcenia wyższego magisterskiego, lecz niewymagających specjalizacji (wskaźnik wynagrodzeń tej grupy pielęgniarek podwyższono z 0,64 do 0,73).

Porozmawiajmy w szerszym kontekście
Wiceminister Szczurek-Żelazko prosiła stronę społeczną o zastanowienie się, "czy w tym momencie tę ustawę regulować, doprecyzowywać, czy po prostu poczekać i dalej przedyskutować cały problem sytuacji pracowników zawodów medycznych". Powiedziała, że MZ propozycje przedstawione przez stronę społeczną chciałoby rozpatrywać "w kontekście szerszych zmian dotyczących sytuacji finansowej pracowników ochrony zdrowia". Przypomniała, że minister Łukasz Szumowski spotyka się z przedstawicielami poszczególnych zawodów medycznych i rozmawia m.in. o ich warunkach pracy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH