"Nie wiemy, jak czytać mapy potrzeb zdrowotnych"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Wojciech Kuta/ rynekaptek.pl   19-05-2016, 09:04

"Nie wiemy, jak czytać mapy potrzeb zdrowotnych"

Podczas odbywającego się w Katowicach VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (18-20 maja 2016 r.) Aleksandra Skowronek, wicemarszałek województwa śląskiego zwróciła uwagę, że przygotowane przez resort zdrowia mapy nie dają żadnych konkretnych wskazówek, kto oraz w jaki sposób ma regulować liczbę oraz rodzaj szpitalnych łóżek.

- Analizujemy liczącą 1500 stron mapę. Wynika z niej między innymi, że mamy w woj. śląskim nadmiar łóżek chirurgicznych. Na nasze pytanie o tryb podejmowania decyzji w sprawie likwidacji części z tych łóżek, resort wyjaśniał, że za kontraktowanie świadczeń odpowiada NFZ. Czy to oznacza, że także NFZ będzie likwidował nadmiar łóżek? - pytała Aleksandra Skowronek.

Przypomniała, że wdrożenie map - zgodnie z dyrektywą UE - jest jednym z ważniejszych warunków uzyskiwania unijnych dotacji na ochronę zdrowia. - Powiem szczerze, że nie wiemy, jak te mapy czytać w kontekście podziału środków unijnych - stwierdziła marszałek.

- Na spotkaniu w resorcie zdrowia nie usłyszeliśmy konkretnej odpowiedzi, jakie kryteria - mające wynikać z map - stosować przy zabieganiu o dofinansowanie z Unii - dodała Skowronek.

Podkreślała ponadto, że - wbrew zapowiedziom resortu zdrowia - mapy nie zawierają analizy dotyczącej sytuacji kadrowej w poszczególnych specjalizacjach lekarskich.

Odpowiadając nie niektóre wątpliwości dotyczące map, Wojciech Zawalski, dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ przypomniał, że kwestię obsady kadrowej regulują osobne rozporządzenia ministra zdrowia.

Zaznaczył, że mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie leczenia szpitalnego nie rozwiążą wszystkich problemów ochrony zdrowia. Nie poprawią też automatycznie sytuacji finansowej lecznic.

- Są jednak bardzo przydatnym narzędziem, m.in. w racjonalnym planowaniu inwestycji - powiedział dyrektor Zawalski podczas kongresowej sesji pt. „Szpitale w polityce zdrowotnej państwa”.

Przypomniał zarazem, że już od 1 lipca tego roku na rozpoczęcie nowych inwestycji w ochronie zdrowia konieczna będzie zgoda wojewody.

- Dotychczas było tak, że najpierw budowano placówkę medyczną, a dopiero po zakończeniu takiej inwestycji zabiegano o kontrakt NFZ. Teraz kontraktowanie świadczeń będzie prowadzone według kryteriów wynikających właśnie z regionalnych map potrzeb zdrowotnych - zaznaczył Wojciech Zawalski.

- Mapy są także elementem kreowania regionalnej polityki zdrowotnej. Będą cały czas aktualizowane - zapowiedział dyrektor Zawalski.

Przyznał że opublikowane niedawno mapy wymagają doskonalenia. Dodał, że w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad przyszłymi zasadami kontraktowania świadczeń, także w kontekście zapowiadanej przez resort likwidacji NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH