"Niektóre rozwiązania dotyczące ZSMOPL zaskakują". Jest czas na poprawki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DIA / rynekaptek.pl   21-12-2017, 08:01

"Niektóre rozwiązania dotyczące ZSMOPL zaskakują". Jest czas na poprawki Rodzi się więc istotne pytanie z punktu widzenia bezpieczeństwa podmiotów raportujących - kto ponosi odpowiedzialność za dostępność i prawidłowe działanie ZSMOPL (fot. archiwum)

Firma Kamsoft wystosowała pismo do CSIOZ dotyczące ZSMOPL. Jak przyznaje, niektóre odpowiedzi zaskakują. Resort zdrowia widząc problemy we wdrażaniu procedury, planuje przesunąć obowiązki raportowania. Czy w tym czasie odroczenia uda się naprawić zdiagnozowane problemy?

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że odroczone zostaną terminy dotyczące przekazywania danych i informacji do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi.

Obowiązek ten zostanie zawieszony w okresie od dnia 1 stycznia 2017 r. do dnia 30 czerwca 2018 roku. Dodatkowo zgodnie z projektowanymi zmianami do dnia 30 września 2018 r. nie będą wszczynane postępowania w związku z nieprzekazaniem danych i informacji za pomocą ZSMOPL.

Jednak procedura w końcu wejdzie w życie i trzeba będzie się z nią zmierzyć. Firma Kamsoft wystosowała pismo do CSIOZ dotyczące systemu. Dolnośląska Izba Aptekarska udostępniła skan odpowiedzi na to pismo, które stanowi komentarz do odpowiedzi udzielonych przez CSIOZ.

Na podstawie odpowiedzi Centrum, firma Kamsoft wywodzi kilka wniosków. Jednym z nich jest to, iż CSIOZ nie przewiduje realizacji procesu wdrożenia ZSMOPL w lokalizacjach podmiotów raportujących, wskazując jednocześnie, że odpowiedzialność za realizację tego procesu ponoszą same podmioty raportujące.

Inna z odpowiedzi może sugerować, iż odpowiedzialność za niedostarczenie raportów do niedostępnego lub przeciążonego systemu ZSMOPL spadnie na podmioty raportujące, bo to one będą odpowiedzialne za dopilnowanie skutecznego dostarczenia komunikatów do ZSMOPL, niezależnie od poziomu dostępności tego systemu.

Ponadto, jak zauważa Kamsoft, CSIOZ przekazuje podmiotom raportującym informację, że nie jest usługodawcą w myśl zapisów ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. We wcześniejszej odpowiedzi przekazuje też informację, że nie jest także związany żadną umową na świadczenia usług serwisowych.

"Rodzi się więc istotne pytanie z punktu widzenia bezpieczeństwa podmiotów raportujących - kto ponosi odpowiedzialność za dostępność i prawidłowe działanie ZSMOPL? Odpowiedź jest o tyle zaskakująca, że np. NFZ czy ZUS świadczą usługi elektroniczne na ogólnych zasadach i użytkownicy mają zasady podane w odpowiednich regulaminach" - dodaje Kamsoft.

Pełna korespondencja między firmą Kamsoft a CSIOZ znajduje się na stronie Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH