Nieoficjalne wyniki: Andrzej Duda nowym prezydentem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Wojciech Kuta/ rynekaptek.pl   25-05-2015, 08:41

Nieoficjalne wyniki: Andrzej Duda nowym prezydentem

Według wstępnych, jeszcze nieoficjalnych wyników, Andrzej Duda otrzymał 52 % głosów, a Bronisław Komorowski - 48 % (sondaż Ipsos late poll z 90 proc. komisji dla TVN24, TVP i Polsat New). Frekwencja wyniosła 55,5%.

Andrzej Duda podkreślał, że opowiada się za likwidacją NFZ, a dysponowanie środkami na ochronę zdrowia mogłoby zostać przekazane do budżetów zadaniowych wojewodów.

Przypomnijmy, że 22 maja br. poseł PiS Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, podkreślał, że obecny system jest nieefektywny, a zmiany w NFZ - łącznie z jego likwidacją - „to postulat w pełni uzasadniony”. Według Latosa dochodzi do dziwnego dzielenia pieniędzy na poziomie kraju oraz w obrębie poszczególnych oddziałowy NFZ.

- To dowodzi, że nawet najlepsze chęci i najlepsze ustawy mogą być nieskuteczne, jeśli nie zreformuje się tego, kto jest płatnikiem i kto zarządza tymi pieniędzmi - ocenił przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

O tym jednak, czy obecny kierunek polityki zdrowotnej będzie utrzymany, czy nie, zadecyduje przede wszystkim wynik jesiennych wyborów parlamentarnych. Ale nawet jeżeli wygra Platforma Obywatelska, resort zdrowia i rząd mogą mieć sporo problemów z przeforsowaniem swoich koncepcji.

Taki scenariusz będzie skutkował negatywnymi dla projektów rządowych konsekwencjami. Stanie się tak, gdy projekty systemowych zmian w ochronie zdrowia będą skutecznie blokowane przez nowego prezydenta.

Wystarczy przypomnieć konsultowany obecnie projekt ustawy o zdrowiu publicznym, nie mówiąc już o tak fundamentalnych, a od dawnych zapowiadanych przez Platformę regulacjach dotyczących m.in. dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych czy decentralizacji NFZ, o której wspominał podczas kampanii Bronisław Komorowski.

Z drugiej strony Andrzej Duda będzie miał znakomitą okazję praktycznie udowodnić, że powtarzane przez niego od wielu tygodni hasło o zgodzie i budowaniu porozumienia między różnymi stronami sceny politycznej, nie było jedynie pustym wyborczym frazesem.

Podczas kampanii wielokrotnie deklarował, że gdy zostanie wybrany na prezydenta, powoła Narodową Radę Rozwoju, która będzie gronem specjalistów, pracujących nad strategią rozwoju kraju w różnych dziedzinach, w tym w ochronie zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH