Niepełnowartościowe szczepionki w użyciu: powody mogą być dwa: chciwość i niewiedza

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP, LJ/rynekaptek.pl   05-02-2018, 08:43

Niepełnowartościowe szczepionki w użyciu: powody mogą być dwa: chciwość i niewiedza W kilkudziesięciu przypadkach sanepid stwierdził, że szczepionki były przechowywane ponad dobę w niewłaściwych warunkach chłodniczych (fot. archiwum)

Co najmniej 300 pacjentów zostało zaszczepionych przez lekarzy szczepionkami, które powinny zostać utylizowane, a nie podawane pacjentom. Lekarze wiedzieli, że wstrzykują niepełnowartościowy produkt.

Niedawno informowaliśmy, że Lubuski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wydal w ostatnim czasie 80 decyzji nakazujących utylizację szczepionek, wobec których doszło do przerwania łańcucha chłodniczego. Przychodnia nie zapewniła właściwych warunków ich przechowywania.

W kilkudziesięciu przypadkach sanepid stwierdził, że szczepionki były przechowywane ponad dobę w niewłaściwych warunkach chłodniczych. Tymczasem w chwili wprowadzenia do obrotu muszą być one przechowywana w temperaturze od 2 do 8 stopni C. Tak jednak nie było. Sanepid o stwierdzonych podczas kontroli nieprawidłowościach powiadomił lubuskiego inspektora farmaceutycznego.

Będą kolejne decyzje
Lubuski wojewódzki inspektor farmaceutyczny planuje wydać kolejnych 100 takich decyzji o utylizacji produktów.

Z kolei, jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, część przychodni, gdy inspektorzy wszczynają postępowania w sprawie szczepionek, zamiast je wycofać z użycia zaczyna grozić urzędnikom. – Było wiele telefonów, że będą ode mnie żądać odszkodowań, jeśli wydam nakaz utylizacji – mówi Adam Chojnacki, WIF w Gorzowie wielkopolskim.

Preparaty przeznaczone do utylizacji były podawane nawet noworodkom. W najbliższych dniach o sprawie zostanie poinformowana prokuratura. Zdaniem urzędników doszło do narażenia najmłodszych pacjentów na utratę zdrowia i życia. Źle przechowywana szczepionka nie działa, choć rodzice myślą, że zaszczepili dziecko. Producenci nie wykluczają też, że wskutek przegrzania preparatu mogą wystąpić objawy niepożądane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH