Niepożądany objaw chorobowy po szczepieniu: ruszy lawina odszkodowań?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Katarzyna Lisowska/ rynekaptek.pl   11-12-2017, 08:45

Niepożądany objaw chorobowy po szczepieniu: ruszy lawina odszkodowań? Uruchomienie Funduszu Kompensacyjnego z entuzjazmem przyjęto w środowisku lekarskim (fot. archiwum)

Utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Narodowego Programu Szczepień Ochronnych - jak podkreśla Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny - jest wyrazem odpowiedzialności państwa, które wprowadziło na drodze prawnej obowiązek realizacji szczepień dzieci.

- Po podpisaniu ustawy po stronie państwa będzie spoczywał obowiązek udzielania wsparcia rodzicom i opiekunom dzieci, u których wystąpiły działania niepożądane związane z wykonaniem szczepień. Proponowane przepisy wprowadzają świadczenia opiekuńcze - wyjaśnia Posobkiewicz.

Jak przyznaje, każdy kto zajmuje się szczepieniami, wie, że tak samo jak po przyjęciu każdego preparatu medycznego i w tym przypadku może dojść do działań niepożądanych.

Fundusz z wpłat firm farmaceutycznych
- Jednak należy jasno podkreślić, że do poważnych odczynów poszczepiennych dochodzi wybitnie rzadko. Mowa oczywiście o takich, które wymagają leczenia i kilkunastodniowej hospitalizacji, a takich może być w ciągu roku kilka, kilkanaście. I w takich przypadkach możliwe będzie wsparcie ze strony państwa - tłumaczy minister Posobkiewicz.

Zgodnie z projektem ustawy Fundusz Kompensacyjny będzie finansowany z wpłat firm farmaceutycznych, które w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych dostarczają szczepionki do wykonywania obowiązkowych szczepień ochronnych. Wpłata ma stanowić nie więcej niż 2 proc. brutto danej umowy. Środki gromadzone w Funduszu Kompensacyjnym będą przysługiwać osobie sprawującej opiekę nad dzieckiem, u którego odnotowano powikłania po szczepieniu.

Odszkodowanie będzie wypłacane, jeżeli w określonym czasie po wykonaniu obowiązkowego szczepienia wystąpią objawy chorobowe wymagające leczenia szpitalnego przez okres nie krótszy niż 14 dni.

- Sukcesem naszych regulacji jest to, że odszkodowanie ma być wypłacone w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. W niektórych państwach, gdzie funkcjonują podobne rozwiązania, ten czas jest znacząco dłuższy, niekiedy nawet dochodzący do blisko roku - podaje Posobkiewicz.

Świadczenie: maksymalnie 70 tys. zł
Co istotne, wypłata świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego nie zamyka możliwości do dalszego ubiegania się o rekompensatę lub zadośćuczynienie w drodze postępowania przed sądem cywilnym. To jednak zdecydowanie dłuższa forma dochodzenia do odszkodowania. Z tym, że w tym drugim przypadku nie ma określonej górnej granicy odszkodowania lub zadośćuczynienia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH