"Niewidzialna ręka rynku" jest obecnie passe

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   28-07-2016, 09:02

"Niewidzialna ręka rynku" jest obecnie passe Minister Zdrowia o założeniach reformy systemu

Ci, którzy mówią o tym, że nasze propozycje to powrót do PRL-u, nie zauważają, że praktycznie w całej Unii Europejskiej obowiązuje zasada ochrony sektora służby zdrowia przed wpływem rynku - podkreśla w rozmowie z PAP minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W rozmowie z PAP Radziwiłł ocenił, że przekonanie, iż w obszarze zdrowia mogą rządzić prawa wolnego rynku "nie przystaje do nowoczesnego systemu służby zdrowia".

- Ci, którzy - to mnie nawet trochę rozśmiesza - mówią o tym, że propozycje, które w tej chwili przedstawiamy, to powrót do PRL-u, nie zauważają, że praktycznie rzecz biorąc, w całej Unii Europejskiej obowiązuje zasada ochrony sektora służby zdrowia przed wpływem rynku, a nie wpychanie go w samoregulację za pomocą tzw. niewidzialnej ręki rynku - powiedział minister.

Państwowy Fundusz Celowy "Zdrowie"
- To nie PRL, tylko nowoczesne kraje Zachodniej Europy dawno już doszły do wniosku, że służba zdrowia to raczej obszar odpowiedzialności państwa wobec obywateli niż przedmiot wolnej gry rynkowej. Wprawdzie oczywiście to jest potężny rynek pracy, to jest również potężna gałąź gospodarki narodowej, ale jeśli chodzi o pacjentów - a ci są najważniejsi w służbie zdrowia - to tutaj muszą być gwarancje, regulacje i odpowiedzialność państwa, a nie pozostawienie tego wolnej grze wolnego rynku - dodał.

Radziwiłł podkreślił, że obecnie kilkaset tysięcy polskich obywateli nie ma dostępu do świadczeń zdrowotnych. Resort chce, by formuła powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego została zastąpiona zasadą powszechnego zabezpieczenia prawa do świadczeń dla obywateli RP stale zamieszkałych w kraju oraz innych mających legalne prawo pobytu w Polsce. - Każdy, kto potrzebuje opieki zdrowotnej powinien ją otrzymać w systemie publicznym - podkreślił minister.

Zgodnie z planami, od 1 stycznia 2018 roku nie będzie już NFZ, służba zdrowia będzie finansowana z budżetu państwa. Zlikwidowane zostaną także wojewódzkie oddziały NFZ, które zostaną przekształcone w Wojewódzkie Urzędy Zdrowia. Do ich zadań będzie należało m.in. finansowanie służby zdrowia na poziomie wojewódzkim, kontraktowanie części świadczeń oraz nadzorowanie działania placówek zdrowotnych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH