NIK: brakuje osób koordynujących leczenie seniorów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: JMac./NIK/rynekapatek.pl   26-11-2015, 12:11

NIK: brakuje osób koordynujących leczenie seniorów Pacjenci w starszym wieku często są ofiarami niewłąsciwego stosoawnia leków

Podczas posiedzenia seminaryjnego Kolegium NIK lekarze, politycy i kontrolerzy dyskutowali o słabościach opieki medycznej nad osobami w podeszłym wieku. Zmian wymaga cały system geriatrii w kraju, od opieki po politykę lekową.

Według prof. dr hab. Tomasza Grodzickiego, byłego Krajowego Konsultanta ds. Geriatrii, mamy dziś w Polsce dobrze zdefiniowane potrzeby dotyczące tej dziedziny medycyny, ale nie mamy żadnego systemu – informuje NIK.

- Szpitale nie są dziś przygotowane na efektywną pomoc ludziom powyżej 85. roku  życia, którzy najczęściej cierpią na kilka chorób – podkreślał Grodzicki.

Osoby starsze potrzebują kilku specjalistów oraz kogoś, kto skoordynuje ich działania w zakresie leczenia, właściwego stosowania leków itp. Takich osób w prawie nie ma.  

Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia opowiedział o planach resortu dotyczących wsparcia dla seniorów. To m.in. projekt „dzienny dom opieki medycznej”, rozwijanie teleopieki, wsparcie dla pacjentów, których nie stać na leki, umiejscowienie geriatrii w tworzonym obecnie Narodowym Programie Zdrowia, a przede wszystkim odejście od zdezintegrowanej opieki medycznej i przywrócenie koordynacji w leczeniu.

- Dziś koordynatorem leczenia pacjenta jest sam pacjent - mówił minister i dodawał, że to się musi zmienić.

Taką zmianą, zdaniem ministra, może być zajęcie się m. in. polityką lekową dla seniorów najuboższych. Zapowiedział, że prawo do wystawiania darmowych recept będą mieli tylko lekarze rodzinni.

Dr Jarosław Derejczyk, Dyrektor Szpitala Geriatrycznego im Jana Pawła II w Katowicach, który przedstawił od strony praktyka korzyści płynące z opieki geriatrycznej. Geriatria pozwala spojrzeć na pacjenta całościowo. Dzięki temu można ograniczyć liczbę leków przyjmowanych na ogół chętnie przez starsze osoby. Blisko jedna piąta przyjęć do szpitali osób w wieku podeszłym spowodowana jest przedawkowaniem lub złym połączeniem leków.

Zarówno badanie przeprowadzone przez polskich geriatrów, jak i raport NIK potwierdzają dużą przewagę oddziałów geriatrycznych jeśli chodzi o oszczędności i efektywność leczenia. Finansowanie opieki zdrowotnej dla osób w podeszłym wieku należy więc z tego punktu widzenia wiązać z zyskiem, a nie stratą.

Według prognoz udział osób w wieku powyżej 65. roku życia wśród mieszkańców Polski wyniesie w 2035 roku 23 procent.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH