NIK: leczenie bólu jest w Polsce zaniedbywane

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Jacek Wykowski, NIK/rynekaptek.pl   24-11-2016, 15:09

NIK: leczenie bólu jest w Polsce zaniedbywane NIK uważa, że w polskim prawie nie ma standardów postępowania wobec pacjentów cierpiących z powodu bólu.

W Polsce jest ponad 200 poradni leczenia bólu, jednak tylko ok. 20 z nich to poradnie, w których stosowane są różne metody leczenia - od farmakoterapii, poprzez techniki inwazyjne, rehabilitację, do psychoterapii - podaje NIK.

"Polskie szpitale powinny zwrócić większą uwagę na leczenie bólu. Zaniedbywane bywa zwłaszcza leczenie bólu innego niż pooperacyjny" - czytamy w komunikacie NIK. Wnioski wyciągnięto z ustaleń kontroli rozpoznawczej, która poprzedziła trwającą, ogólnopolską kontrolę dostępności terapii przeciwbólowej.

Poznańska delegatura NIK skontrolowała cztery szpitale: Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie, Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, SPZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Poznaniu oraz Szpital Powiatowy we Wrześni.

Tylko co 10 poradnia leczenia bólu pomaga wielokierunkowo
Jak informuje NIK, tylko w jednym ze skontrolowanych szpitali opracowano i wdrożono procedury leczenia i oceny skuteczności leczenia bólu zarówno w odniesieniu do pacjentów operowanych, jak i nieoperowanych. Pozostałe szpitale bądź nie opracowały takich procedur, bądź ograniczyły ich stosowanie jedynie do pacjentów operowanych. Kontrola wykazała też, że w szpitalach nie prowadzono powszechnie monitoringu natężenia bólu innego niż pooperacyjny. Tylko w jednym szpitalu powołano zespół do spraw leczenia bólu.

"Ból jest czynnikiem dodatkowo obciążającym chorych. W sytuacji gdy nie jest prawidłowo leczony, utrudnia a czasami wręcz uniemożliwia proces leczenia. Ból występujący przewlekle może być przyczyną zaburzeń nastroju, powodować lęk, napięcie, rozdrażnienie i przygnębienie. Zaburzenia te mogą osiągnąć wymiar psychopatologii i prowadzić do depresji" - przypomina Najwyższa Izba Kontroli.

Precyzuje, że w Polsce jest ponad 200 poradni leczenia bólu, jednak tylko ok. 20 z nich to poradnie interdyscyplinarne, w których pracują specjaliści różnych dziedzin medycyny i w których stosowane są różne metody leczenia - od farmakoterapii, poprzez techniki inwazyjne, rehabilitację, do psychoterapii.

NIK podkreśla, że dolegliwości bólowe mogą być skutecznie leczone przez każdego lekarza i każdy chory ma prawo domagać się od internisty, onkologa reumatologa, czy ortopedy - poza leczeniem choroby podstawowej - również leczenia bólu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH