NIK: NFZ refundował recepty zmarłych pacjentów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIK, onet.pl/rynekaptek.pl   28-11-2016, 11:22

NIK: NFZ refundował recepty zmarłych pacjentów NIK opublikował raport, w którym wskazuje wiele nieprawidłowości jakich dopuścił się NFZ.

W 2015 r. NFZ dokonał refundacji około 11 tys. recept na kwotę 700 tys. zł wystawionych na rzecz osób zmarłych oraz 74 tys. recept wystawionych przez zmarłych lekarzy – stwierdza raport przygotowany przez NIK.

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący realizacji zadań przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 2015 r. Wynika z niego, że doszło do wielu nieprawidłowości w wystawianiu recept.

Jak podaje onet.pl, pracownikom NIK udało się zweryfikować feralne recepty, porównując PESEL osób zmarłych, pozyskany z MSWiA i i NFZ z danymi osób, na które wystawiono recepty objęte refundacją oraz datę zgonu i wystawienia recepty.

Okazało się, że Fundusz refundował ponad 11 tys. recept na kwotę 708,35 tys. zł wystawionych na osoby zmarłe, a w 74 039 przypadkach na kwotę 5 613,41 tys. zł Fundusz refundował recepty wystawione przez zmarłych lekarzy.

Dopiero w trakcie kontroli NIK zostały wszczęte czynności wyjaśniające m.in. w oddziałach wojewódzkich NFZ.

- Wątpliwości budzą też m.in. przypadki realizacji przez jednego pacjenta 881 recept w ciągu roku oraz wystawienia przez jednego lekarza około 34 tysięcy recept w 2015 r. - mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

Raport NIK: https://www.nik.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH