NIK o apteczkach szkolnych: lek przeterminowany o 17 lat

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIK/rynekaptek.pl   03-03-2017, 12:36

NIK o apteczkach szkolnych: lek przeterminowany o 17 lat NIK skontrolowała szkoły podstawowe i gimnazja pod kątem bezpieczeństwa i higieny nauczania

W razie wypadku, pierwszej pomocy mogą udzielać przeszkoleni nauczyciele, tymczasem w prawie połowie szkół nie zadbano o właściwe wyposażenie i rozmieszczenie apteczek - wynika z kontroli przeprowadzonej w szkołach publicznych przez NIK.

NIK skontrolowała 60 szkół publicznych - 30 szkół podstawowych i 30 gimnazjów - w sześciu województwach: kujawsko-pomorskim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim. Na podstawie ankiet uzyskano również dane z prawie 7 tys. spośród 19 tys. szkół z terenu całej Polski, które dotyczyły organizacji pracy uczniów oraz warunków lokalowych.

Oprócz zastrzeżeń co do zasad higieny pracy umysłowej uczniów oraz stanu techniczno-sanitarnego obiektów szkolnych, z kontroli Izby wynika, że w prawie połowie szkół nie zadbano o właściwe wyposażenie i rozmieszczenie apteczek.

W razie wypadku pierwszej pomocy przedlekarskiej mogą udzielać również przeszkoleni nauczyciele. Tymczasem zdarzało się, że część środków w apteczkach było przeterminowanych - w 11 szkołach o pięć i więcej lat, a w skrajnym przypadku o prawie 17 lat.

W niektórych apteczkach znajdowały się leki, choć pracownicy szkoły nawet w sytuacjach nagłych nie są uprawnienia do ich podawania. W 58 skontrolowanych szkołach, w zbadanym okresie doszło łącznie do 388 wypadków uczniów, z czego ponad połowa (211) zdarzyła się w szkołach, które nie były w pełni przygotowane do udzielania pierwszej pomocy, z uwagi właśnie na nieprawidłowości związane z apteczkami pierwszej pomocy.

Większość szkół wyeliminowała nieprawidłowości jeszcze w toku kontroli NIK.

Więcej: https://www.nik.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH