NIK wskazuje na konieczność podjęcia działań legislacyjnych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: blog.dzp.pl/ rynekaptek.pl   16-02-2017, 10:49

NIK wskazuje na konieczność podjęcia działań legislacyjnych rak NIK wksazuje na brak odpowiedniej edukacji żywieniowej w zakresie stosowania suplementów diety

Wnioski raportu NIK są jednoznaczne – część przedsiębiorców nie przestrzega fundamentalnej zasady bezpieczeństwa żywności i wprowadza do obrotu nieprzebadane i niebezpieczne produkty.

Prawnicy z kancelarii DZP opracowali najważniejsze wnioski, które NIK zawarł w raporcie "Dopuszczanie do obrotu suplementów diety”.

Wnioski przeprowadzonego raportu, jak pisze kancelaria, są jednoznaczne – część przedsiębiorców nie przestrzega fundamentalnej zasady bezpieczeństwa żywności i wprowadza do obrotu nieprzebadane i niebezpieczne produkty.

- NIK wskazuje na brak wystarczającej samoregulacji, przeciążenie i bierna postawa urzędów. Jak wskazano – rynek wymaga pilnej poprawy regulacji, bowiem obowiązujący system prawny nie wychodzi naprzeciw zapobieganiu zagrożeń, a zgodnie z raportem w roku 2016 r. dokonano średnio ponad 600 notyfikacji do GIS, zaś pracownicy organów są niewydolni w obliczu takiej liczby.

Kancelaria wskazuje, że zgodnie z raportem, powiadomienia weryfikowane są ze znacznym opóźnieniem, a postępowania wyjaśniające prowadzone za późno.

Co więcej, raport pokazuje, że nawet wykrycie nieprawidłowości przez organy wiąże się z długą drogą do wydania decyzji w przedmiocie wycofania z obrotu/zakazania wprowadzania do obrotu, zaś ewentualne kary dotyczące stwierdzonych nieprawidłowości zdaniem NIK są jedynie symboliczne w stosunku do zysków.

Zdaniem NIK:

- Główny Inspektorat Sanitarny działa zbyt wolno, nie analizuje wszystkich powiadomień i nie weryfikuje wszystkich najważniejszych aspektów bezpieczeństwa stosowania i składu suplementów diety, niewystarczająco dobrze monitoruje interakcję i działania niepożądane.

- Minister Zdrowia w sposób nierzetelny realizuje swoje prerogatywy wobec nadzoru suplementów diety związanego z przestrzeganiem prawa żywnościowego.

- UOKiK oraz organy Inspekcji Sanitarnej w sposób nierzetelny i niedostateczny prowadzą nadzór nad reklamą suplementów.

Wśród głównych problemów na rynku suplementów diety NIK wymienia m.in:  brak przepisów, które dostatecznie chroniłyby konsumentów w zakresie wprowadzania suplementów do obrotu, ich reklamy oraz nadzoru nad bezpieczeństwem produktów już znajdujących się w obrocie, brak dostatecznej samoregulacji branży czy pozostawianie w obrocie produktów niezweryfikowanych zawierających niedozwolone, szkodliwe dla zdrowia składniki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH