NIL: kilka godzin na konsultacje to farsa

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIL/ rynekaptek.pl   04-12-2017, 12:37

NIL: kilka godzin na konsultacje to farsa Zwracam się do Pana Ministra z prośbą o ustalanie takich terminów opiniowania projektów aktów prawnych, aby konsultacje społeczne nie były sprowadzane do postaci farsy - pisze szef lekarzy do ministra zdrowia (fot. archiwum)

Z przykrością przychodzi mi informować, że w ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia przekazuje Naczelnej Radzie Lekarskiej projekty aktów prawnych z tak krótkim terminem zaopiniowania, że jego dotrzymanie nie jest możliwe - pisze prezes NIL do ministra.

Jako przykłady z ostatnich dni izba lekarska wymienia pismo podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, Zbigniewa Króla, które wpłynęło do Naczelnej Izby Lekarskiej dnia 29 listopada 2017, a termin zgłaszania uwag upływał tego samego dnia.

Podobnie pismo wiceminister Katarzyny Głowali, które wpłynęło dnia 1 grudnia 2017 r. (piątek), wyznaczające termin zaopiniowania projektu rozporządzenia do dnia 4 grudnia (poniedziałek).

Co więcej, w obu wymienionych przypadkach pismo z Ministerstwa Zdrowia zawiera wzmiankę, że niezgłoszenie uwag zostanie potraktowane jako akceptacja projektu.

- Podkreślając, że samorząd lekarski, jako istotny uczestnik procesu legislacyjnego w sprawach objętych zakresem regulacji aktów prawnych przygotowywanych przez Ministerstwo Zdrowia, ma prawo oczekiwać poważnego traktowania w procesie stanowienia prawa w obszarze opieki zdrowotnej, zwracam się do Pana Ministra z prośbą o ustalanie takich terminów opiniowania projektów aktów prawnych, aby konsultacje społeczne nie były sprowadzane do postaci farsy. Zastrzeżenia w tym zakresie mieliśmy do wielu poprzedników Pana Ministra i liczyliśmy, że do takich sytuacji nie będzie dochodzić pod rządami obecnego Ministra - napisał Maciej Hamankiewicz, prezes NIL do ministra zdrowia.

Dodaje: - Wyrażam także zdecydowany sprzeciw wobec polityki Ministerstwa, która nieprzesłanie uwag do projektu w wyznaczonym przez Ministerstwo terminie uznaje za akceptację projektu. Jest to swego rodzaju nadinterpretacja, bowiem niezgłoszenie uwag – szczególnie gdy termin zaopiniowania jest niemożliwy do dotrzymania – nie jest w żadnym wypadku równoznaczny z wyrażoną przez samorząd lekarski akceptacją dla projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH