Niska ocena porad otrzymanych od farmaceutów sieciowych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PIBJA/ rynekaptek.pl   16-11-2016, 13:01

Niska ocena porad otrzymanych od farmaceutów sieciowych Zgodnie z preferencjami pacjentów największą wagę w ocenie końcowej miało doradztwo

Profesjonalne doradztwo jest najczęściej wymienianym oczekiwaniem polskich klientów wobec aptek. Czy popularne apteki sieciowe odpowiadają na tę potrzebę? Polski Instytut Badań Jakości postanowił to sprawdzić w ramach testu.

Już ok. 34% aptek w Polsce to placówki działające pod wspólnymi szyldami. Liczba marek na tym rynku staje się dla klientów przytłaczająca. PIBJA przetestował placówki 11 dużych sieci aptek pod kątem ich wyglądu, jakości obsługi klienta oraz doradztwa.

W październiku 2016 audytorzy PIBJA odwiedzili po 10 wylosowanych aptek w każdej z testowanych sieci. W trakcie wizyt wcielali się w rolę osoby, której dokucza kaszel. Osoba ta nie była wcześniej u lekarza i szukała porady farmaceuty. Placówki zostały ocenione za pomocą 25 kryteriów.

Zgodnie z preferencjami pacjentów największą wagę w ocenie końcowej miało doradztwo. W tym obszarze wszyscy konkurenci wypadli wyraźnie gorzej niż w pozostałych dwóch. Jakie problemy sygnalizują wyniki?

M. in. porada farmaceuty często ograniczała się do zadania podstawowych pytań. Tylko 9% farmaceutów podało pacjentom ogólne zalecenia dotyczące dolegliwości, tylko 10% zapytało o przyjmowanie innych lekarstw, a tylko 3% o potencjalne problemy z żołądkiem. Widać zatem wyraźnie, że ten obszar funkcjonowania aptek sieciowych wymaga poprawy.

- Wygląd placówek oraz jakość obsługi zostały w naszym teście ocenione bardzo dobrze. W obu obszarach większość konkurentów otrzymała oceny powyżej 90%, co świadczy o wysokiej dbałości o „estetyczną” stronę biznesu - informuje PIBJA.

Najlepszą siecią aptek w teście PIBJA okazała się Cosmedica zdobywając 85 punktów na 100 możliwych. Sieć ta zwyciężyła również w kategorii „jakość obsługi klienta”. Drugie miejsce zajęło Centrum Zdrowie, a trzecie Dbaj o Zdrowie (DOZ). W obszarze doradztwa świadczonego pacjentom liderem została sieć Ziko uzyskując 78% punktów, zaś Cosmedica i Centrum Zdrowia zdobyły po 76%.

Polski Instytut Badań Jakości jest częścią niemieckiej Consumer Guidance Group, która przeprowadza testy usług i produktów.

Więcej: http://www.badaniajakosci.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH