Nocne dyżury: "pogotowie pracy" w aptece

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wspolnota.org.pl/ rynekaptek.pl   24-08-2017, 14:38

Nocne dyżury: "pogotowie pracy" w aptece Podpieranie się „pogotowiem pracy” w stosunku do aptekarzy, którzy jako dyżuranci są również właścicielami aptek – nie ma podstaw prawnych

Art. 94 PF nie daje możliwości nakazania konkretnej aptece określonego czasu pracy czy nocnych albo świątecznych dyżurów, a jeśli już powiaty ustaliły grafiki, to wyegzekwowanie tego obowiązku jest niemożliwe, bo powiat nie ma prawa dyscyplinować właścicieli aptek.

Czy warto utrzymywać fikcję art. 94 PF, którego rodowód sięga czasów dawno minionych, kiedy właścicielem aptek była państwowa centrala i mogła ustalać jak chciała czas pracy i dyżurów farmaceutów, nie bacząc na realia ekonomiczne i społeczne? - podkreśla autor publikacji w piśmie "Wspólnota" na temat nocnych dyżurów aptek.

Przypomina m.in. twórczość radosną radnych powiatowych, zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie właściciel jest zarazem aptekarzem.

W uchwale powiatu krapkowickiego można wyczytać, że w Gogolinie „poza godzinami pracy oraz w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy realizacja recept z danego dnia odbywa się na zasadzie tzw. pogotowia pracy w aptece, jeżeli właścicielka jest na miejscu, gdyż mieszka w tym samym budynku”.

- Podobny zapis radni sprokurowali dla apteki w Walcach. Żeby twórczości uchwałodawczej było zadość, to jeśli przypadkiem właścicielki apteki Na Dobre i Na Złe albo w Walcach nie będzie w budynku  – radni odsyłają klientów z receptami do Krapkowic - informuje wspolnota.org.pl.

Dodaje: - Taka treść jest wprawdzie w załączniku do uchwały, ale patrząc na prawidła tworzenia prawa – pozostawia wiele do życzenia. Stylistykę i język można przeboleć, ale wskazywanie miejsca zamieszkania farmaceuty (w tym samym budynku co apteka) – nie licuje chyba z ochroną prywatności, a do takich dóbr chronionych niewątpliwie należy prywatny adres zamieszkania.

Także podpieranie się „pogotowiem pracy” w stosunku do aptekarzy, którzy jako dyżuranci  są również właścicielami aptek – nie ma podstaw prawnych, bo art. 136 kodeksu pracy dotyczy wyłącznie pracowników.

Więcej: http://www.wspolnota.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH