Nocne dyżury wymagają systemowego rozwiązania

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: tugazeta.pl/ rynekaptek.pl   23-11-2016, 12:23

Nocne dyżury wymagają systemowego rozwiązania W Wieruszowie też jest problem z dyżurami

Pod koniec maja Rada Powiatu Wieruszowskiego podjęła uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu. Dyżur w porze nocnej trwa od godz. 23.00 do 7.00 i może być pełniony "pod telefonem". Ale nie jest.

Część aptek pełni ten dyżur, a część nie. Ci co nie stosują się do harmonogramu podkreślają, że dyżury powinny być finansowane w inny sposób. - Nas zwyczajnie nie stać na pełnienie takiego dyżuru. Przez kilka lat dyżurowaliśmy w nocy i jakoś to było, ale na dłuższą metę to się nie sprawdza, bo jest nieopłacalne - mówi portalowi tugazeta.pl jeden z aptekarzy.

Aptekarze prowadzący swoje biznesy w powiecie wieruszowskim jeszcze przed podjęciem uchwały sygnalizowali swój sprzeciw wobec nocnych dyżurów. - Nie pozwolimy, aby przedstawiony harmonogram dyżurów zmusił nas do nieuzasadnionej logicznie i ekonomicznie pracy ponad siły. To my odpowiadamy za bezpieczeństwo naszych pacjentów – pisali do starosty.

Jak tłumaczy starosta, powstał swego rodzaju konflikt, który nie dotyczy relacji między aptekami a samorządem powiatowym, ale pewnego systemowego rozwiązania, które musi być uregulowane na szczeblu ustawowym.

– Stoimy na stanowisku, że jeżeli dany samorząd gminny chce mieć na swoim terenie dyżurującą aptekę to, po pierwsze, powinien zapewnić nocną pomoc lekarza – wyjaśnia Paweł Stelmach, prezes OIA w Łodzi.

– Po drugie, naszym zdaniem, powinno ustalić się wspólne działanie, którego podstawą jest ocena zapotrzebowania na usługi farmaceutyczne w porze nocnej lub w święta i w przypadku stwierdzenia konieczności podpisać umowę apteki z gminą o świadczenie takiej usługi.

Więcej: http://tugazeta.nazwa.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH