Nowa apteka dla aptekarza

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   17-01-2017, 16:00

Nowa apteka dla aptekarza MZ chce zamrożenia status quo, by spokojnie pracować nad dużą nowelą Pf

To nie jest tak, że tylko interes pacjenta powinien być brany pod uwagę. Niezwykle istotna jest też uczciwość rynkowa. Jeśli na rynku są przypadki nieuczciwych zachowań, to należy z nimi walczyć – mówi wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

- Ten projekt ustawy zdecydowanie poprawia sytuację pacjentów – podkreślał wiceminister podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, która pozytywnie zaopiniowała poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne (17 stycznia).

- Dzięki temu, że to będą spółki osobowe, zmniejszy się nielegalny wywóz leków. Ograniczy to również tworzenie spółek kapitałowych jako firm krzaków, które zamykają się po wywiezieniu leków – dodał.

Przypomniał, że obecnie procedowany poselski projekt jest kompatybilny z pracami resortu zdrowia nad dużą nowelizacją prawa farmaceutycznego. - Wpierw trzeba zamrozić aktualną sytuację, dlatego wprowadzamy zasadę „nowa apteka dla aptekarza”. Takie status quo pozwoli na spokojne, wielomiesięczne procedowanie dużej nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. Wkrótce też przedstawimy projekt ustawy o zawodzie farmaceuty.

Jak wcześniej informowaliśmy, Minister Zdrowia rekomenduje przyjęcie poselskiego projektu nowelizacji ustawy prawa farmaceutycznego w pełni, jeżeli chodzi o wszystkie zaproponowane w nim zapisy.

Podczas dyskusji w Komisji Zdrowia wielokrotnie podnoszona była kwestia niezależności farmaceutów indywidualnych oraz kierowników aptek zatrudnionych przez przedsiębiorców nie posiadających zawodowego wykształcenia.

Gwarancją jest wykształcenie i pasja
Zofia Ulz z kancelarii Dentons, reprezentująca Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET oceniła, że zgadza się ze stanowiskiem swojego klienta, że ta ustawa nie wnosi nic dobrego: - Nie jest dobrze, że skupia się na kwestiach ekonomicznych i właścicielskich, zamiast na największych beneficjentach, którymi powinni być pacjenci i aptekarze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH