Nowe uprawnienia ws. recept dla pielęgniarek. Dlaczego nie dla farmaceutów?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Katarzyna Lisowska/ rynekaptek.pl   13-07-2015, 08:08

Nowe uprawnienia ws. recept dla pielęgniarek. Dlaczego nie dla farmaceutów? Maciej Hamankiewicz: powierzyć uprawnienia do powtórnego wydania leku dobrze w tym zakresie wykształconemu farmaceucie

Od stycznia 2016 rozszerzą się uprawnienia pielęgniarek i położnych m.in. w zakresie samodzielnego ordynowania niektórych leków, w tym wystawiania na nie recept. Nowe uprawnienia cieszą środowisko, ale i niepokoją.

Przesłanką do nadania pielęgniarkom i położnym nowych uprawnień w opinii Ministerstwa Zdrowia była poprawa dostępności do świadczeń zdrowotnych pacjenta oczekującego na dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Dr Grażyna Iwanowicz-Palus, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Położnych przyznaje, że rezultaty wprowadzonych zmian będzie można ocenić dopiero po 1 stycznia 2016 roku. - Jak każde nowe rozwiązanie prawne, tak i to budzi wiele pytań i wątpliwości. Należy podkreślić, że wprowadzenie zmian do ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej wiąże się nie tylko z rozszerzeniem uprawnień, a jednocześnie też z koniecznością podnoszenia kwalifikacji.

Zwraca uwagę, że do chwili, gdy nie zostanie wdrożony nowy standard kształcenia na kierunku położnictwo i pielęgniarstwo, a w zasadzie dopóki nie pojawią się pierwsi absolwenci, zarówno studiów I stopnia, jak i II stopnia - będzie istniała możliwość, ale również konieczność ukończenia kursu specjalistycznego uprawniającego do wykonywania świadczeń medycznych wynikających ze znowelizowanej ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

Jak przyznaje ekspertka nowe uprawnienia wywołują niepokój nie tylko wśród położnych, i pielęgniarek, ale i studentów różnych poziomów. Opinie pielęgniarek i położnych były i są nadal zróżnicowane - od bardzo pozytywnych do skrajnie negatywnych.

- Do tych pozytywnych zaliczyć można wzrost prestiżu zawodu w związku z uzyskaniem szerszych uprawnień, w tym możliwość wystawienia zleceń albo wypisywania recept na określone wyroby medyczne. Środowisko zaś obawia się odpowiedzialności prawnej za błędnie wypisane recepty, dodatkowych obciążeń, braku informacji o wzroście uposażenia w związku z nowymi uprawnieniami, obowiązku ukończenia kursów specjalistycznych bez określenia źródeł ich finansowania, możliwych konfliktów między położnymi, pielęgniarkami i lekarzami, wymuszania przez pacjentów wypisywania leków i dzielenia środowiska zawodowego - wymienia doktor.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH