Nowy jednolity i "wyższy" podatek dla najlepiej zarabiających

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-10-2016, 12:56

Nowy jednolity i "wyższy" podatek dla najlepiej zarabiających Nowy jednolity podatek to jest twardy plan, który ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Jednolity podatek ma uprościć sam system rozliczania, ma być obojętny dla budżetu, ale ma też zmniejszyć obciążenia dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, aby nie startowali od kwoty prawie 1200 zł składki obowiązkowej, tylko od np. 400 zł - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Henryk Kowalczyk na antenie Radia Zet.

Wcześniej (30 września) premier Beata Szydło zapowiedziała, że niebawem zostaną przedstawione założenia projektu jednolitego podatku, który ma łączyć PIT oraz składki na ZUS i NFZ.

Kowalczyk mówił w Radiu Zet, że "nowy jednolity podatek to jest twardy plan, bardzo trudny plan". Ma on zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

- Jeśli to marzenie ma się spełnić to legislacje musimy zakończyć na sto procent przed końcem marca, ale myślę, że zakończymy na przełomie roku i te 9 miesięcy dodamy, to wystarczy na dostosowanie systemów - zaznaczył Kowalczyk.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy, która pozwoli na wymianę danych między ZUS-em a skarbówką, co jest niezbędne dla dokonania obliczeń związanych z jednym podatkiem, łączącym PIT oraz składki na ZUS i NFZ.

Nowelę złożyli w Sejmie posłowie PiS. Jak głosi jej uzasadnienie, celem projektowanych regulacji jest zapewnienie możliwości wymiany informacji pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Ministrem Finansów w zakresie niezbędnym do tworzenia analiz, prognoz i modeli prognostycznych oraz w celu weryfikacji danych własnych obu instytucji.

- Taki przepływ danych pozwoli uspójnić dane dotyczące płatników i ubezpieczonych będących jednocześnie podatnikami - wyjaśniono.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH