Nowy minister zdrowia i jego doświadczenie w polityce

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   15-06-2015, 19:41

Nowy minister zdrowia i jego doświadczenie w polityce

Znany kardiochirurg prof. Marian Zembala, wskazany przez premier Ewę Kopacz jako nowy minister zdrowia jest radnym PO w sejmiku woj. śląskiego. W wyborach prezydenckich poparł Bronisława Komorowskiego.

Profesor zastępuje ministra Bartosza Arłukowicza, który podał się do dymisji. W ubiegłym roku podczas X Forum Rynku Zdrowia w Warszawie prof. Marian Zembala przywołał słowa b. ministra zdrowia Zbigniewa Religi o tym, że ktokolwiek byłby szefem tego resortu, prędzej czy później zetknie się z problemami, które go przerosną.

Mówił też, że jednym z priorytetów w systemie ochrony zdrowia powinno być sprawne poprawianie koszyka świadczeń gwarantowanych.

- W niektórych obszarach potrzebna jest większa ingerencja państwa, a w niektórych państwo powinno odpuścić - przekonywał. Jednocześnie zaznaczył, że przy rozważaniu zmian powinno się najpierw przeanalizować, jak dane rozwiązanie funkcjonuje w innych krajach.

W ub. roku prof. Zembala zdobył mandat radnego Sejmiku Województwa Śląskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej, deklasując - z wynikiem 27 tys. głosów - swoich kontrkandydatów.

W maju wystąpił podczas ostatniej konwencji wyborczej Bronisława Komorowskiego przez drugą turą wyborów - w Gliwicach. Anonsując jego przemówienie obecny minister sprawiedliwości Borys Budka przedstawił go jako "symbol Śląska".

Sam Zembala akcentował, że symbolem Śląska są ludzie, etos pracy, wzajemny szacunek i zgoda. Zwracając się do młodych ludzi przekonywał, że Polska "jest krajem spełniającym się". Podkreślił jednocześnie, że "jeszcze jest bardzo dużo do zrobienia".

Prof. Marian Zembala studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu, pracował potem w tamtejszej Klinice Chirurgii Serca. W latach 80. odbywał staże m.in. w Belgii, Holandii i Stanach Zjednoczonych. W klinice uniwersytetu w Utrechcie był inicjatorem projektu dot. współpracy w zakresie bezpłatnego leczenia polskich dzieci z ciężkimi, wrodzonymi wadami serca oraz szkolenia polskiego personelu. W efekcie m.in. w Utrechcie zoperowano ponad 500 dzieci z Polski.

W 1985 r. rozpoczął pracę w tworzonej Klinice Kardiochirurgii ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, której kierownikiem był Zbigniew Religa.

Asystował przy pierwszych operacjach transplantacji serca w Polsce oraz wszczepienia sztucznego serca. Ten etap jego życia i pracy ilustruje głośny, poświęcony prof. Relidze, film pt. "Bogowie".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH