Nowy Sącz i Krynica-Zdrój z nocnymi dyżurami 2017

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: starosadeckie.info/ rynekaptek.pl   03-01-2017, 10:08

Nowy Sącz i Krynica-Zdrój z nocnymi dyżurami 2017 Radni przyjęli harmonogram dyżurów aptek

30 grudnia 2016 roku Rada Powiatu Nowosądeckiego jednogłośnie przegłosowała uchwałę w sprawie dyżurów aptek ogólnodostępnych w porze nocnej, w niedziele i święta i inne dni wolne od pracy na terenie gminy Stary Sącz w 2017 roku.

Jak czytamy w uchwale – rozkład godzin i harmonogram pracy aptek na rok 2017 wyznaczono po zasięgnięciu opinii wójtów i burmistrzów gmin z terenu Powiatu Nowosądeckiego oraz Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie. 

"Przygotowując rozkład pracy aptek na terenie Powiatu oraz dyżurów na terenie Krynicy-Zdroju oraz Miasta i Gminy Stary Sącz wzięto pod uwagę rzeczywiste potrzeby ludności".

Jak wyjaśniono, "działanie podyktowane jest zapotrzebowaniem na tego rodzaju usługi w systemie całodobowym, zgłaszanym przez społeczność lokalną oraz burmistrza miasta i gminy Stary Sącz. W opinii burmistrza, społeczeństwo zamieszkujące ten obszar jest społeczeństwem starzejącym się".

"Ustalenie dyżurów na tym obszarze będzie również z korzyścią dla innych, blisko położonych gmin, dla których znacząco poprawi się dostęp do usług aptekarskich w porze nocnej, w niedzielę , święta i inne dni wolne od pracy" - dodano.

Ustalono, że dyżury pełnione będą w cyklu tygodniowym w porze nocnej (od niedzieli do niedzieli) od godziny 20:00 -8:00 z wyjątkiem świąt i innych dni wolnych od pracy kiedy dyżur pełniony będzie przez całą dobę. 

Powyższa uchwała dotyczy także aptek w Krynicy-Zdroju.

Samorządowcy powołują się na "ugruntowaną linię orzeczniczą sądów", zgodnie z którą "każdy mieszkaniec powiatu winien mieć zapewnioną dostępność do świadczeń realizowanych przez apteki ogólnodostępne, także w nocy i dni wolne od pracy. Taki zapis ustawy jest konsekwencją roli, jaką ustawodawca przypisał aptekom jako placówkom ochrony zdrowia publicznego (art.86 ust.1).

Pełnienie dyżurów nocnych i w dni wolne od pracy wchodzi w zakres ustawowych zadań aptek ogólnodostępnych, a do kierownika apteki należy takie zorganizowanie pracy, aby placówka ten obowiązek mogła realizować".

W ciągu 2 tygodni uchwała musi się uprawomocnić i trafić do właścicieli aptek, które mają pełnić dyżury rotacyjnie.

Więcej: http://www.starosadeckie.info/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH