NRA apeluje o moratorium na tworzenie nowych aptek do końca 2015

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   06-10-2014, 09:15

NRA apeluje o moratorium na tworzenie nowych aptek do końca 2015

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Grzegorz Kucharewicz, apeluje do premier Ewy Kopacz o ratowanie niezależnych aptek i hurtowni.

Jak zauważa prezes Kucharewicz, obecnie pacjent nie ma równego dostępu do leków ratujących życie i zdrowie. Nie ma też możliwości prowadzenia niezależnych aptek, realizujących ich podstawowe ustawowe zadania w postaci ochrony zdrowia publicznego, ponieważ niezależne apteki nie mają dostępu do wszystkich produktów leczniczych, a o dostępie do leków decydują podmioty sieciowe.

Zdaniem szefa samorządu aptekarskiego, warunki oferowane niezależnym aptekom są gorsze od warunków dla aptek sieciowych.

"Nie istnieją, wzorem większości krajów Unii Europejskiej, ograniczenia demograficzne i geograficzne przy zakładaniu nowych aptek, co w konsekwencji oznacza, że każdą niezależną aptekę sieć może „zniszczyć” w bardzo krótkim czasie" - dodaje prezes.

Zwraca też uwagę na takie zjawiska, jak utrzymywanie i rozszerzanie kompetencji punktów aptecznych i placówek obrotu pozaaptecznego, prowadzenie dystrybucji leków w ramach tzw.  sprzedaży bezpośredniej, oferowanie niezależnym hurtowniom warunków gorszych od tych proponowanych hurtowniom sieciowym,

"Ustawowy model dystrybucji leków, oparty o hurtownie farmaceutyczne i apteki, zastąpiony został przez modele stworzone i realizowane przez poszczególnych producentów i hurtownie farmaceutyczne. Rozwijają się patologie dystrybucyjne, takie jak nielegalny "odwrócony łańcuch dystrybucji”, które wypierają legalny eksport równoległy" - zauważa prezes Kucharewicz.

- Rozwiązanie powyższych problemów możliwe jest wyłącznie poprzez decyzje na poziomie prezesa Rady Ministrów i Sejmu RP. Uważamy, że obecna sytuacja wymaga pilnych i radykalnych decyzji legislacyjnych. Konieczne jest naszym zdaniem uchwalenie - do czasu wypracowania nowych, kompleksowych regulacji – moratorium zawieszającego tworzenie nowych aptek do końca 2015 roku - informuje Grzegorz Kucharewicz.

Więcej: http://nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH