NRA do MZ: przepisy antykoncentracyjne nie są przestrzegane

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   25-01-2016, 11:51

NRA do MZ: przepisy antykoncentracyjne nie są przestrzegane Minister zdrowia i prezes NRA rozmawiali o sytuacji rynku farmaceutycznego. Fot. NIA

Sytuacja na rynku farmaceutycznym, kwestia przestrzegania przepisów antykoncentracyjnych i problem permanentnego braku leków w aptekach były tematem spotkania ministra zdrowia dr. Konstantego Radziwiłła z prezesem NRA Grzegorzem Kucharewiczem.

W spotkaniu, które odbyło się 21 stycznia br., uczestniczyli także: radca prawny Krzysztof Baka, koordynator Biura Prawnego NIA i zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Małgorzata Szelachowska – informuje NIA.

Grzegorz Kucharewicz, prezes NRA, poinformował ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, że jednym z najważniejszych problemów, który należy pilnie rozwiązać ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Polaków, jest zagwarantowanie wszystkim aptekom i ich pacjentom stałego i równego dostępu do wielu leków refundowanych.

W najtrudniejszej sytuacji są apteki prowadzone przez niezależnych aptekarzy. W aptekach stale brakuje wiele leków w różnych dawkach i postaciach. Reglamentacja produktów leczniczych, limitowanie ich dostaw do aptek to poważny problem społeczny, zagrażający bezpieczeństwu zdrowotnemu obywateli naszego kraju.   

Prezes NRA poinformował ministra zdrowia, że obowiązujące przepisy antykoncentracyjne nie są przestrzegane. Próg antykoncentracyjny (tzw. 1 procent aptek w województwie) miał stanowić skuteczną barierę dla procesów niekorzystnych zarówno dla pacjenta, jak i państwa zobowiązanego do zagwarantowania wszystkim obywatelom bezpieczeństwa zdrowotnego, a uczestnikom rynku warunków działania zgodnych z regułami ochrony konkurencji – czytamy w informacji prasowej.

Niestety, obowiązująca „zasada 1%” osłabiana jest poprzez same organy administracji państwowej, które ignorują wynikające z obowiązujących przepisów ograniczenia.

Przykładem może być postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd nie rozpatruje w ogóle tych kwestii pod kątem prawa farmaceutycznego, tylko w oparciu o przepisy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zdaniem NIA, niedopuszczalne jest interpretowanie prawa w ten sposób. Przepis art. 99 ust. 3 ustawy – Prawo farmaceutyczne jest szczególnym przepisem antymonopolowym wobec przepisów zawartych w ustawie z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów.

Przepis ten wprowadza kryteria antykoncentracyjne specyficzne jedynie dla rynku aptecznego. Kryteria te nie uchylają jednak kryteriów antykoncentracyjnych zawartych w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów, lecz je dopełniają w odniesieniu do aptek ogólnodostępnych – czytamy dalej.

Więcej: http://www.nia.org.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH