NRA o suplementach: przepisy zbyt liberalne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   10-02-2017, 12:03

NRA o suplementach: przepisy zbyt liberalne NRA publikuje swój komentarz do najnowszego raportu NIK o suplementach diety

NRA od dawna zwracała uwagę na szereg nieprawidłowości występujących w obrocie suplementami diety - czytamy w komunikacie, w którym Rada odniosła się do raportu NIK dotyczącego obrotu suplementami diety.

W ocenie Naczelnej Rady Aptekarskiej, przepisy mówiące jedynie o obowiązku notyfikacji tych produktów, jak również brak regulacji dotyczących obowiązkowego badania deklarowanego przez producentów składu tych preparatów, są zbyt liberalne.

Rada wskazuje, że duże wątpliwości budzi także wszechobecna i agresywna reklama tych preparatów w mediach, która często stara się „zacierać” istotną różnicę pomiędzy właściwościami suplementu, a leku.

Uważa,  że powszechną praktyką stosowaną w reklamach jest również „tworzenie” nieistniejących jednostek chorobowych, a następnie eksponowanie właściwości suplementu diety, mającego stanowić panaceum na wyimaginowaną dolegliwość:

- Celem tych zabiegów jest przede wszystkim zwiększenie popytu na dany produkt wśród konsumentów, przy jednoczesnym wprowadzaniu pacjentów w błąd. Jest to praktyka naganna - ocenia Rada.

Przedstawiciele NRA od wielu miesięcy biorą udział w zespołach projektowych powołanych przy Ministrze Zdrowia, których celem jest wypracowanie rozwiązań porządkujących obrót suplementami diety.

Rada argumentuje, że wypracowanie odpowiednich regulacji prawnych wymaga daleko idących i jednocześnie niezbędnych zmian systemowych, dlatego w pełni popiera działania resortu zdrowia w tym obszarze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH