NRA: potrzebujemy mapy aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: natemat.pl/ rynekaptek.pl   05-08-2015, 11:17

NRA: potrzebujemy mapy aptek Aptekarze apelują o demografię i geografię aptek

Obowiązujące prawo przewiduje sporządzanie dla obszaru każdego województwa Regionalnej Mapy Potrzeb Zdrowotnych. Ze względu na fakt, że mapa potrzeb zdrowotnych nie obejmuje potrzeb pacjenta odnośnie jego dostępu do usług farmaceutycznych, konieczne jest – w ocenie samorządu aptekarskiego – wprowadzenie zmian w obowiązujących przepisach.

– W Polsce są obszary (na ogół miasta) o zbyt dużym zagęszczenia aptek w stosunku do potrzeb pacjenta. Są jednak obszary, gdzie liczba aptek nie pokrywa zapotrzebowania na te placówki, powodując ograniczenie dostępu pacjenta do usług farmaceutycznych – mówi portalowi natemat.pl Eugeniusz Jarosik, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Aptekarze uważają, że konieczne jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego kryteriów demograficznych i geograficznych, które powinny być uwzględniane przy wydawaniu zezwolenia na prowadzenie apteki.

Przykładem regulacji, według NIA, która mogłaby być wzorem dla Polski jest austriacka ustawa o aptekach (Apothekengesetz), według której wydanie koncesji na utworzenie nowej apteki związane jest z istnieniem określonej potrzeby.

Taka potrzeba nie istnieje, gdy odległość między zamierzonym miejscem prowadzenia nowej apteki i miejscem prowadzenia najbliższej istniejącej apteki wynosi mniej niż 500 metrów lub gdy liczba mieszkańców zaopatrywanych przez działającą w okolicy aptekę ulegnie zmniejszeniu wskutek otwarcia nowej apteki i będzie mniejsza niż 5500 osób. Potrzeba utworzenia apteki pojawia się wówczas, gdy na obszarze w promieniu 4 km od miejsca prowadzenia istniejącej już apteki mieszka więcej niż 5500 osób.

Więcej: http://natemat.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH