NRA: przyjmujemy zaproszenie ZPP, ale...

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   21-02-2017, 15:38

 NRA: przyjmujemy zaproszenie ZPP, ale... NRA przyjmuje zaproszenie do uczestnictwa w obradach okrągłego stołu branży aptecznej

Aby potraktować poważnie propozycję „okrągłego stołu” jako próbę wyjścia z trudnej dla wszystkich sytuacji, nie zaś jedynie jako grę na czas, wnosimy o wyrażenie przez druga stronę pełnego poparcia dla moratorium na otwieranie nowych aptek - proponuje NRA.

Naczelna Rada Aptekarska dziękuje przedstawicielom Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) oraz Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET za zaproszenie do uczestnictwa w obradach okrągłego stołu branży aptecznej - informuje NRA w odpowiedzi na niedawne zaproszenie.

- W naszym odczuciu potrzeba takiego spotkania jest bezdyskusyjna, a celem tej inicjatywny powinno być wypracowanie wspólnego stanowiska całej branży w kwestii naprawy rynku aptecznego. W tym celu należałoby zacząć od sporządzenia dogłębnej analizy diagnozującej istniejące dziś patologie, a następnie wspólnie wypracować i wdrożyć działania naprawcze, porządkujące rynek apteczny - dodaje.

Oto pełna treść listu:

"Z uwagi na dużą dynamikę zmian zachodzących w sektorze aptecznym, uchwycenie pełnego obrazu tego rynku, wraz ze wszystkimi zachodzącymi na nim patologiami, jest zadaniem niezwykle trudnym. Dlatego przed przystąpieniem do rozmów proponujemy opracowanie wspólnego projektu moratorium na otwieranie nowych aptek, które obowiązywałoby przez okres 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia.

Propozycja: moratorium na nowe apteki
„Zamrażając” rynek na 1 rok jesteśmy w stanie wspólnie wypracować rozwiązania korzystne dla wszystkich uczestników tego sektora. Projekt moratorium byłby również formą „resetu” we wzajemnych relacjach, a także chwilą refleksji nad przyszłym kształtem tego rynku, bez konieczności wywierania niepotrzebnej presji czasowej na jego interesariuszy.

Niestety, dziś upływ czasu gra przede wszystkim na niekorzyść aptek indywidualnych. Trudno spokojnie rozmawiać przez kolejne miesiące, mając na uwadze, iż obecnie 4 tys. drobnych przedsiębiorców zagrożonych jest bankructwem, a przeciąganie dyskusji w czasie może tylko pogłębić trudną sytuację ekonomiczną, w jakiej znalazły się apteki indywidualne – codziennie upadają 2 apteki indywidualne, natomiast powstają 3 sieciowe. Jeżeli ten trend się utrzyma, to za 5 lat ostatnia apteka indywidualna zniknie z rynku. W ostatnich tygodniach przez sieci złożone zostało setki wniosków o otwarcie nowych aptek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH