NRA: regulacja to przemyślany i potrzebny krok

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   08-12-2016, 09:47

NRA: regulacja to przemyślany i potrzebny krok NIA przygotowała odezwę dla uczestników debaty

W związku ze zwiększaniem się w drastyczny sposób liczby aptek sieciowych, tradycyjne polskie apteki musiały podjąć trudną i nierówną walkę o przetrwanie i godne wykonywanie zawodu farmaceuty - brzmi odezwa przygotowana przez Naczelną Izbę Aptekarską.

W 2014 roku aż 78% wszystkich zamkniętych aptek w Polsce to apteki indywidualne, a tzw. "sieciówki" są potężnym i silnym konkurentem - napisano w materiale dystrybuowanym przez Izbę wśród uczestników środowej (7 grudnia) debaty "Polskie apteki na zakręcie".

"Nasuwa się pytanie o ochronę pacjentów, którzy w obliczu wielkiego wzrostu liczby aptek sieciowych, stają się jedynie klientami, którym dodatkowo "wciśnie" się jak największą liczbę niepotrzebnych leków" - napisano.

"Dlatego Parlamentarny Zespół ds. regulacji rynku farmaceutycznego stworzył projekt ustawy, aby nie dopuścić do kolejnych nadużyć. Stworzona regulacja to przemyślany i potrzebny krok, o którym mówi się od długiego czasu. Ma ona na celu zahamowanie wzrostu dużych, zazwyczaj zachodnich sieci aptek, które mogą, już niedługo, wyprzeć tradycyjne, polskie apteki z rynku" - oceniono w dokumencie.

- Proponowana regulacja zakłada m.in. powrót do tradycyjnej roli apteki, traktowanej jako placówki ochrony zdrowia, a nie sklepu oferującego sprzedaż leków. Beneficjentami tych zmian będą przede wszystkim pacjenci - czytamy w odezwie.

"Zaproponowane zmiany mają na celu zahamowanie funkcjonujących dziś na rynku licznych patologii, w tym postrzegania pacjenta przede wszystkim jako narzędzia do zarabiania ogromnych pieniędzy" - ocenia NRA.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH