NRA: świadczenie opieki farmaceutycznej nie w drodze konkursu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   14-10-2015, 08:26

NRA: świadczenie opieki farmaceutycznej nie w drodze konkursu NRA o świadczeniu usług opieki farmaceutycznej

Naczelna Rada Aptekarska uważa, że podmiotem właściwym do tworzenia podwalin opieki farmaceutycznej, określania zasad i szczegółowych warunków sprawowania opieki farmaceutycznej jest samorząd zawodu farmaceutów - informuje NRA.

Pod pismem opublikowanym na stronie NIA podpisali się wiceprezes Rady Marek Jędrzejczak i sekretarz Dariusz Smoliński.

"Naczelna Rada Aptekarska podkreśla, że sprawowanie opieki farmaceutycznej polega na dokumentowanym procesie, w którym farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii w celu uzyskania określonych jej efektów poprawiających jakość życia pacjenta" - czytamy w stanowisku.

Dalej: - Sprawowanie opieki farmaceutycznej jest katalogiem usług farmaceutycznych wykonywanych w celu ochrony zdrowia publicznego. Świadczenie tych usług zastrzeżone jest do wyłącznej kompetencji zawodowej farmaceutów i nie powinno być realizowane w drodze konkursu.

Członkowie NRA dodają, że należyte wykonywanie konstytucyjnych funkcji samorządu zawodowego wymaga zapewnienia mu możliwości nie tylko decydowania lub współdecydowania o tym, kto może wykonywać dany zawód, lecz także kontrolowania sposobu jego wykonywania.

Naczelna Rada Aptekarska uważa, że w toku prac dotyczących refundowanej opieki farmaceutycznej należy:

- dokonać wnikliwej analizy rozwiązań przyjętych przez inne kraje Unii Europejskiej;

- wypracować w ramach Zespołu powołanego przez Ministra Zdrowia propozycji rozwiązań wpisujących się w rozwiązania obowiązujące w Unii Europejskiej;

- szczegółowo omówić proponowane rozwiązania z farmaceutami zrzeszonymi w samorządzie aptekarskim.

Naczelna Rada Aptekarska stoi na stanowisku, że konieczne jest rozszerzenie składu Zespołu w taki sposób, aby większą reprezentację stanowili aptekarze pracujący w aptekach ogólnodostępnych i aptekach szpitalnych. Aptekarze ci powinni być wskazani przez Naczelną Radę Aptekarską.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH