NRA: tanie leki to nie zasługa sieci aptecznych, ale ustawodawcy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   17-10-2016, 13:54

NRA: tanie leki to nie zasługa sieci aptecznych, ale ustawodawcy Rada wskazuje, że pacjenci taniej mogą kupić suplementy diety w aptece sieciowej, pod warunkiem, że skorzystają z szumnie ogłaszanych „promocji” na inne produkty

Naczelna Rada Aptekarska uważa, że raport Fundacji Republikańskiej, który analizuje rynek apteczny, w sposób jednostronny przedstawia rynek dystrybucji farmaceutycznej w Polsce: - PharmaNET w sprytny sposób próbuje przypiąć nam łatkę monopolistów.

- Z raportu "Rynek dystrybucji farmaceutycznej w Polsce", przygotowanego przez Fundację Republikańską wynika, że obecnie mamy 16 sieci skupiających powyżej 50 aptek, ale nie dodano w nim, że 2 lata temu było ich 9, a na koniec roku przewiduje się ich aż 20. Brakuje też informacji, że dwie spośród największych sieci w Polsce powiązane są z hurtem, chociaż od 12-tu lat mamy zakaz połączeń wertykalnych. Te dwie sieci razem kontrolują prawie 40 proc. rynku hurtowego. Ciekawostką jest, że wg. raportu kilka tysięcy aptek jest związanych programami lojalnościowymi, chociaż jest to od 4 lat zabronione - zauważa NRA.

NRA: taniej znaczy drożej

- Tanie leki to nie zasługa sieci aptecznych tylko ministra zdrowia i ustawodawcy, który w 2012 roku wprowadził sztywne ceny i marże na leki refundowane, stanowiące znaczną część obrotu większości aptek. Dzięki temu pacjenci mogą dziś w każdej aptece – a więc sieciowej i indywidualnej - nabyć po tej samej cenie ponad 3,5 tys. leków - podkreślono w informacji NRA.

Rada informuje, że pacjenci taniej mogą za to kupić suplementy diety w aptece sieciowej, pod warunkiem, że skorzystają z szumnie ogłaszanych „promocji” na inne produkty.

- Na efekt zabiegów marketingowych nie trzeba długo czekać – taniej znaczy, drożej. Drożej, przede wszystkim dla pacjenta, który opuszcza aptekę z pustym portfelem, ale też z (mylnym) przekonaniem, że właśnie przed chwilą zainwestował w swoje zdrowie, kupując garść wysokomarżowych suplementów diety –zauważa Rada.

Jak jest w innych krajach?
- Przedstawiciele PharmaNET-u trafnie diagnozują, iż w Europie nie ma tak naprawdę dominującego wzorca ukształtowania rynku aptecznego - funkcjonują zarówno modele liberalne, jak i regulowane przez Państwo. Wiedząc, jak niewygodna dla nich jest to kwestia próbują naświetlić opinii publicznej przykład rozwiązań wprowadzonych na Węgrzech, sugerując brak nowoczesności tego rozwiązania - uważają przedstawiciele samorządu aptekarskiego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH