NRA: ustawa antywywozowa nie spełnia naszych oczekiwań

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   09-07-2015, 08:31

NRA: ustawa antywywozowa nie spełnia naszych oczekiwań Szef NRA o noweli ustawy Prawo farmaceutyczne

W ocenie prezesa NRA Grzegorza Kucharewicza "ustawa antywywozowa nie spełnia oczekiwań samorządu aptekarskiego". Zawarte w niej regulacje stanowią tylko niewielki krok w kierunku zrównania sytuacji wszystkich aptek w zakresie dostępu do leków.

12 lipca 2015 roku wejdzie w życie duża, druga w minionym półroczu, nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne.

"Zawarte  w niej regulacje stanowią tylko niewielki krok  w kierunku zrównania sytuacji wszystkich aptek  w zakresie dostępu do leków, ponieważ posłowie nie przyjęli propozycji Naczelnej Izby Aptekarskiej, aby ustawowo zagwarantować równy dostęp tych placówek ochrony zdrowia publicznego, a w rezultacie także ich pacjentów, do leków refundowanych. Tak więc tzw. ustawa antywywozowa nie spełnia oczekiwań samorządu aptekarskiego" - ocenia prezes NRA, Grzegorz Kucharewicz, w tekście "Prawo silniejszego" w najnowszym wydaniu Aptekarza Polskiego.

Jak dodaje, wielokrotnie przekazywano Ministerstwu Zdrowia i Głównej Inspekcji Farmaceutycznej kopie pism potwierdzających zgłaszane przez aptekarzy nieprawidłowości w obrocie produktami leczniczymi.

"Od lutego 2013 r., gdy na stronie internetowej NIA zamieszczona została ankieta skierowana do aptek ogólnodostępnych, aptek szpitalnych i punktów aptecznych, dotycząca braku dostępności do produktów leczniczych zarejestrowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, regularnie przesyłaliśmy Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu zebrane w trakcie tej akcji informacje. Samorząd aptekarski już kilka lat temu alarmował, iż tolerowanie przez państwo tzw. systemu dystrybucji bezpośredniej (z pominięciem klasycznego, zgodnego  z prawem łańcucha dostaw) grozi tym, że producenci leków będą jednostronnie ustalać limity dostaw leków do aptek. Zignorowane zostało również stanowisko Naczelnej Rady Aptekarskiej w sprawie tzw. bezpośredniej sprzedaży produktów leczniczych" - wylicza szef Rady i przypomina:

- Naczelna Izba Aptekarska zgłosiła poprawki mające zapewnić aptekom i ich pacjentom stały i równy dostęp do leków ratujących zdrowie i życie. Jednak podczas prac w Komisji Zdrowia podnoszono, że projektowany przepis jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH