NRA: w rozporządzeniu dotyczącym DPD brakuje spójności

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NRA/rynekaptek.pl   21-03-2016, 09:01

NRA: w rozporządzeniu dotyczącym DPD brakuje spójności Prezes NRA napisała do ministra zdrowia w sprawie Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej

NRA w liście do ministra zdrowia prosi o wydłużenie terminu na dostosowanie się do wymagań określonych w ww. rozporządzeniu w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej w związku ze zbyt dużymi rozbieżnościami pomiędzy rozporządzeniem a aktami prawnymi.

 W związku z brakiem spójności pomiędzy aktami prawnymi dotyczącymi obrotu hurtowego i obrotu detalicznego, w szczególności rozbieżnościami pomiędzy rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej a przepisami regulującymi obrót na poziomie detalu, uniemożliwiającymi hurtowniom farmaceutycznym realizację i egzekwowanie od innych podmiotów uczestniczących w obrocie wymagań wynikających z ww. rozporządzenia - przedstawia problem NRA.

I prosi o wydłużenie terminu na dostosowanie się do wymagań określonych w ww. rozporządzeniu w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. 

Uzasadnia, że "brak spójności oraz nieprecyzyjność poszczególnych przepisów powodują, że po dniu 20 marca br., procedury, które mają zagwarantować jednolitość zasad stosowanych przy reklamacji leku oraz jego zwrocie, a także przy wstrzymywaniu i wycofywaniu leku z obrotu, doprowadzą do chaosu i zablokowania działania podmiotów, które są niezbędne do prawidłowego obrotu produktem leczniczym".

NRA twierdzi, że niemożliwe jest realizowanie przepisów rozporządzenia, kiedy dopuszczają one całkowitą dobrowolność i uznaniowość po stronie hurtowni w zakresie udowadniania okoliczności koniecznych do realizacji tego rozporządzenia.

"Skutkuje to oczywistą niepewnością po stronie innych uczestników obrotu produktami leczniczymi oraz doprowadza do sytuacji,że to hurtownia a nie rozporządzenie Ministra Zdrowia doprecyzowuje obowiązki innych przedsiębiorców wynikające z tego rozporządzenia" - czytamy w liście.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH