NRA wyjaśnia: postępowanie w sprawie Tadeusza Bąbelka nadal trwa

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NRA/rynekaptek.pl   18-08-2016, 08:48

NRA wyjaśnia: postępowanie w sprawie Tadeusza Bąbelka nadal trwa NRA w pełni akceptuje wyrok sądu powszechnego nakładający na p. Tadeusza Bąbelka 5-letni zakaz sprawowania funkcji w samorządzie aptekarskim.

Na chwilę obecną umorzone zostało jedynie postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, który badał m.in. czy zachowanie Tadeusza Bąbelka miało bezpośredni związek z wykonywaniem przez niego zawodu farmaceuty - wyjaśnia Naczelna Rada Aptekarska.

Informacje rozprzestrzeniane przez Stowarzyszenie Perspektywa 2030 zrzeszające farmaceutów aptek sieciowych są nieprawdziwe. W szczególności nieprawdą jest, iż postępowanie w sprawie p. Tadeusza Bąbelka zostało zakończone  - czytamy w komunikacie NRA, która w ten sposób odniosła się do informacji OSF.

NRA dodaje: - To jednak absolutnie nie zamyka całości sprawy, ani nie przesądza o jej finalnym rozstrzygnięciu. Rozpoczął się bowiem kolejny etap postępowania. Na wniosek Prezes NRA, NROZ sprawdza, czy zachowanie p. Tadeusza Bąbelka naruszało zasady wynikające z istoty zawodu farmaceuty, jako zawodu zaufania publicznego. Wniosek wskazuje jednocześnie na zasadniczy element jakim jest nie tylko naruszenie wizerunku farmaceuty, ale również samorządu aptekarskiego.

Naczelna Rada Aptekarska w pełni akceptuje wyrok sądu powszechnego nakładający na p. Tadeusza Bąbelka 5-letni zakaz sprawowania funkcji w samorządzie aptekarskim. Zdaniem NRA osoby dopuszczające się podobnych czynów naruszają wszelkie normy etyczne, dlatego nie powinny dłużej pełnić funkcji w samorządzie aptekarskim.

"Nie akceptujemy jednak stwierdzeń mogących sugerować, iż p. Tadeusz Bąbelek – mimo skazania go przez sąd powszechny na karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata - może uniknąć postępowania dyscyplinarnego prowadzonego przez właściwe organy samorządu aptekarskiego" - wyjaśnia Rada. 

Dodaje, że z uwagi na wciąż toczące się postępowanie w tej sprawie, tezę forsowaną w mediach przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Farmaceutów Aptek Sieciowych PERSPEKTYWA 2030 należy uznać za nieuprawnioną oraz zdecydowanie przedwczesną, a także szkodzącą pozytywnemu wizerunkowi wielu farmaceutów, wykonujących swój zawód uczciwie, zgodnie z zasadami etyki zawodowej.

Rada zwraca jednak uwagę, iż jednostkowy czyn popełniony przez p. T. Bąbelka, a także jego konsekwencje, w żaden sposób nie powinny stać się elementem rozgrywek politycznych inspirowanych przez przeciwników przywrócenia właściwej roli farmaceuty, jako istotnego ogniwa całego systemu ochrony zdrowia.

 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH