NRA: za dyżury należy się ekwiwalent

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: aptekarzpolski.pl/ rynekaptek.pl   08-06-2015, 08:24

NRA: za dyżury należy się ekwiwalent Prezes NRA o wynagrodzeniu za dyżury aptek

Obciążanie właścicieli aptek kosztami dyżurów w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy, bez stosownego ekwiwalentu prowadzi do wywłaszczenia właścicieli aptek z posiadanego przez nich majątku - ocenia Naczelna Izba Aptekarska.

Izby aptekarskie podejmują w ramach swoich kompetencji rozmowy z przedstawicielami samorządu terytorialnego w celu nakłonienia do pokrycia kosztów związanych z dyżurem z budżetu samorządowego. Wymowa argumentów przedstawianych przez aptekarzy jest następująca - organy samorządu terytorialnego obligujące apteki do pełnienia dyżuru powinny zapewnić środki na zapłatę za wykonanie tej usługi. Jednak gdy dochodzi do rozmowy o pieniądzach samorządowcy zasłaniają się brakiem tytułu do dokonania takiej zapłaty. W efekcie ciężar kosztów związanych z dyżurem apteki spada na jej właściciela.

Jeżeli samorządy terytorialne nie mają z przyczyn formalnych możliwości ujęcia w budżecie kwot na zapłacenie aptekom za przymusowe dyżury nocne lub świąteczne, to problem ten powinien znaleźć rozwiązanie na szczeblu państwowym - ocenia NRA w najnowszym wydaniu "Aptekarza Polskiego" (105/83).

Stan dotychczasowy jest nie do zaakceptowania. Dlatego też Naczelna Izba Aptekarska zabiega o uchwalenie przepisów prawa, które zapewnią aptekom zwrot poniesionych w związku z dyżurami kosztów.

„Zdaniem NIA, gminy zobowiązane (…) do zaspokojenia potrzeb lokalnej społeczności w obszarze ochrony zdrowia, powinny zawierać z właścicielami aptek umowy określające wysokość wynagrodzenia za realizację tych zadań jako zadań własnych gminy" - pisze w felietonie „Zwrócić koszty dyżurującej aptece!" prezes NRA, Grzegorz Kucharewicz ”.

Jak podkreśla, gminy zobowiązane na mocy ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do zaspokojenia potrzeb lokalnej społeczności w obszarze ochrony zdrowia, powinny zawierać z właścicielami aptek umowy określające wysokość wynagrodzenia za realizację tych zadań jako zadań własnych gminy.

"Powinna bowiem obowiązywać zasada, że podmiot realizujący swoje zadania własne, uprawniony do nakładania na przedsiębiorcę w ramach realizacji tych zadań określonych obowiązków, zobowiązany jest także do zwrotu związanych z tym kosztów, które poniósł przedsiębiorca. Jak wynika z danych NIA, koszt jednego dwunastogodzinnego dyżuru nocnego wynosi od 300 do 400 zł" - dodaje prezes NRA.

Więcej: http://www.aptekarzpolski.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH