NRA za status quo w sprawie kwalifikacji kierowników aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NRA, ms/rynekaptek.pl   27-11-2014, 12:28

NRA za status quo w sprawie kwalifikacji kierowników aptek Kto mógłby być kierownikiem apteki

Kierownikiem apteki powinna być - tak jak dotychczas - osoba bez specjalizacji z zakresu farmacji aptecznej, o ile posiada co najmniej 5-letni staż pracy w aptece – uważa NRA.

Komisja Akredytacyjna (organ pomocniczy ministra zdrowia) postuluje wprowadzenie zmian, w wyniku których kierownikiem apteki mogłaby być tylko osoba legitymująca się specjalizacją z zakresu farmacji (informowaliśmy o tym w materiale: Na bolączki systemu - kierownik apteki obligatoryjnie ze specjalizacją?). Teraz prezentujemy stanowisko Naczelnej Rady Aptekarskiej, która stanowczo przeciwna jest zmianom sugerowanym przez Komisję Akredytacyjną.

Naczelna Rada Aptekarska opowiedziała się za utrzymaniem: zasady, zgodnie z którą kierownikiem apteki ogólnodostępnej może być osoba posiadająca co najmniej 5-letni staż pracy w aptece lub 3-letni staż pracy w aptece, w przypadku gdy posiada specjalizację z zakresu farmacji aptecznej.

NRA argumentuje, że zmiany sugerowane przez KA sprzeczne będą z jednolitymi regułami obowiązującymi w tym zakresie w innych państwach Unii Europejskiej (po modyfikacji farmaceutów polskich dotyczyłyby dużo wyższe wymagania).

Przyjęty w Polsce sposób kształcenia farmaceutów przewiduje, że większość umiejętności niezbędnych do pełnienia funkcji kierownika apteki, nabywana jest już w trackie studiów na wydziale farmacji. NRA przypomina, że ustawa o izbach aptekarskich stanowi, iż wykonywanie zawodu farmaceuty obejmuje udzielanie usług farmaceutycznych. Do usług tych zalicza się również kierowanie apteką, punktem aptecznym, działem farmacji szpitalnej lub hurtownią farmaceutyczną.

Pomimo zajętego stanowiska, Naczelna Rada Aptekarska uznaje, że odbywanie specjalizacji przez farmaceutę jest bardzo istotnym elementem indywidualnego rozwoju wiedzy fachowej farmaceuty. Z tym jednak, iż trzeba pamiętać o istotnych ograniczeniach systemowych, utrudniających dostęp farmaceutów do specjalizacji. Trudne są do zaakceptowania obciążenia farmaceutów całością kosztów związanych z odbywaniem specjalizacji, bez możliwości dofinansowania części kosztów z budżetu państwa. Brakuje także przepisów umożliwiających odbywanie specjalizacji w ramach tzw. rezydentury (na wzór specjalizacji lekarskich). NRA zwraca uwagę na brak wpływu organów samorządowych na opracowanie i aktualizację programu specjalizacji.

Więcej: nia.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH