NRL apeluje do ministra o zmiany w ustawie refundacyjnej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NRL/ rynekaptek.pl   05-02-2016, 12:47

NRL apeluje do ministra o zmiany w ustawie refundacyjnej

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz wystosował do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła pismo w sprawie recept na leki refundowane.Chodzi m.in. o stosowanie leków poza wskazaniami i wymóg określania przez lekarza odpłatności za leki.

- Sprawą, która połączyła w ostatnich latach całe środowisko lekarskie, był sprzeciw wobec niektórych przepisów dotyczących refundacji leków wprowadzonych w roku 2012. Lekarze protestowali zwłaszcza przeciwko obowiązkowi określania na recepcie stopnia refundacji za leki i ustalaniu uprawnień pacjenta do refundacji. Wyrazem tego sprzeciwu był pamiętny protest pieczątkowy, którego przesłanie zawarte było w treści pieczątki: Refundacja leku do decyzji NFZ - pisze w liście prezes Hamankiewicz.

Protest ten spowodował pewne zmiany w przepisach ustawy o refundacji leków, to jednak nie uchylono – wbrew deklaracjom ówczesnego Premiera i Ministra Zdrowia – obowiązku określania na recepcie stopnia refundacji za wypisywane leki i obowiązku ustalania uprawnień do refundacji osób uprzywilejowanych.

- Co więcej, oba te obowiązki zapisano w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Pozostawiono również zasadę, że refundacja leku przypisana jest do wskazań zarejestrowanych przez producenta preparatu handlowego, a nie do faktycznych zastosowań klinicznych. Zasada ta była krytykowana powszechnie, nie tylko przez lekarzy praktyków, ale i ekspertów np. przez obecnego wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandę. Jest ona, w połączeniu z obowiązkiem określania odpłatności za lek przez lekarza, oraz z karami, jakie grożą lekarzom za błędy przy wypisywaniu recept, powodem tego, że wielu lekarzy unika przepisywania leków refundowanych - tłumaczy dalej prezes NRL.

NRL  w porozumieniu z organizacjami lekarskimi, które były współorganizatorami ww. protestu, reprezentowanymi przez Przewodniczącego Jacka Krajewskiego z Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, Przewodniczącego Krzysztofa Bukiela z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oraz Prezesa Andrzeja Grzybowskiego z Polskiej Federacji Pracodawców, zwraca się do Ministra Zdrowia z wnioskiem o doprowadzenie do takich zmian:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH