NRL chce wyeliminować leki homeopatyczne z rynku?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   24-11-2016, 08:49

NRL chce wyeliminować leki homeopatyczne z rynku? NRL już w 2008 r. negatywnie oceniła stosowanie homeopatii.

Twierdzenia o skuteczności produktów homeopatycznych nie są potwierdzone naukowo i opierają się na XVIII-wiecznych teoriach - ocenia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w piśmie do MZ i UOKiK. NRL już wcześniej zabierał głos w sprawie homeopatii.

Prezes NRL zwrócił się do Ministra Zdrowia i prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o podjęcie działań "zmierzających do zapewnienia polskim obywatelom odpowiedniej ochrony przed wykorzystywaniem ich niewiedzy na temat braku skuteczności produktów homeopatycznych”. Maciej Hamankiewicz proponuje, aby produkty o niepotwierdzonej skuteczności były odpowiednio oznaczane.

Nie jest to jednak pierwsza inicjatywa samorządu lekarskiego w sprawie homeopatii.

W stanowisku z 2008 r. NRL negatywnie oceniła stosowanie homeopatii przez niektórych lekarzy, a także organizowanie szkoleń w tej dziedzinie przez instytucje i organizacje mające sprawować pieczę nad prawidłowym wykonywaniem zawodów medycznych. Powołano się wówczas także na zapis kodeksu etyki lekarskiej mówiący o zakazie posługiwania się metodami uznanymi przez naukę za "bezwartościowe lub niezweryfikowanymi naukowo".

UOKiK uznał takie działania za praktykę naruszającą konkurencję i w 2011 r. nałożył na Naczelną Izbę Lekarską karę w wysokości blisko 50 tys. zł. W ocenie UOKiK, działania NIL mogły spowodować wycofywanie się lekarzy z przepisywania pacjentom produktów homeopatycznych na receptę, a tym samym wyeliminowanie tych środków z rynku.

Sąd Okręgowy w Warszawie w grudniu 2014 r. uchylił decyzję prezesa UOKiK o nałożeniu kary pieniężnej i zasądził od Urzędu na rzecz NIL zwrot kosztów procesu.
UOKiK zaskarżył wyrok w całości, jednak w kwietniu tego roku Sąd Apelacyjny oddalił apelację Urzędu.

Sąd orzekł, że stanowisko samorządu lekarskiego nie jest zakazanym porozumieniem, którego celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku. Sąd wskazał, że stanowisko NRL nie stanowiło wiążącego zalecenia dotyczącego możliwości ordynowania produktów homeopatycznych.

 

 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH