NRL chce wyeliminować leki homeopatyczne z rynku?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   24-11-2016, 08:49

NRL chce wyeliminować leki homeopatyczne z rynku? NRL już w 2008 r. negatywnie oceniła stosowanie homeopatii.

Twierdzenia o skuteczności produktów homeopatycznych nie są potwierdzone naukowo i opierają się na XVIII-wiecznych teoriach - ocenia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w piśmie do MZ i UOKiK. NRL już wcześniej zabierał głos w sprawie homeopatii.

Prezes NRL zwrócił się do Ministra Zdrowia i prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o podjęcie działań "zmierzających do zapewnienia polskim obywatelom odpowiedniej ochrony przed wykorzystywaniem ich niewiedzy na temat braku skuteczności produktów homeopatycznych”. Maciej Hamankiewicz proponuje, aby produkty o niepotwierdzonej skuteczności były odpowiednio oznaczane.

Nie jest to jednak pierwsza inicjatywa samorządu lekarskiego w sprawie homeopatii.

W stanowisku z 2008 r. NRL negatywnie oceniła stosowanie homeopatii przez niektórych lekarzy, a także organizowanie szkoleń w tej dziedzinie przez instytucje i organizacje mające sprawować pieczę nad prawidłowym wykonywaniem zawodów medycznych. Powołano się wówczas także na zapis kodeksu etyki lekarskiej mówiący o zakazie posługiwania się metodami uznanymi przez naukę za "bezwartościowe lub niezweryfikowanymi naukowo".

UOKiK uznał takie działania za praktykę naruszającą konkurencję i w 2011 r. nałożył na Naczelną Izbę Lekarską karę w wysokości blisko 50 tys. zł. W ocenie UOKiK, działania NIL mogły spowodować wycofywanie się lekarzy z przepisywania pacjentom produktów homeopatycznych na receptę, a tym samym wyeliminowanie tych środków z rynku.

Sąd Okręgowy w Warszawie w grudniu 2014 r. uchylił decyzję prezesa UOKiK o nałożeniu kary pieniężnej i zasądził od Urzędu na rzecz NIL zwrot kosztów procesu.
UOKiK zaskarżył wyrok w całości, jednak w kwietniu tego roku Sąd Apelacyjny oddalił apelację Urzędu.

Sąd orzekł, że stanowisko samorządu lekarskiego nie jest zakazanym porozumieniem, którego celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku. Sąd wskazał, że stanowisko NRL nie stanowiło wiążącego zalecenia dotyczącego możliwości ordynowania produktów homeopatycznych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH