NRL negatywie ocenia przyspieszony tryb wprowadzania e-recept

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIL/rynekaptek.pl   12-03-2018, 12:10

NRL negatywie ocenia przyspieszony tryb wprowadzania e-recept Stanowiska Prezydium NRL m.in. ws. e-recept, ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (Fot. Archiwum)

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie ocenia przyśpieszony tryb uchwalenia ustawy wprowadzającej e-recepty. W ocenie Rady, materia ustawy nie wskazuje na potrzebę zastosowania tak szybkiego i nadzwyczajnego trybu prac legislacyjnych.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wydało stanowisko w sprawie trybu uchwalenia ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzaniem e-recepty. Rada negatywnie ocenia przyśpieszony tryb uchwalenia ustawy.

- Uchwalenie ustawy nastąpiło po przeprowadzeniu odrębnego trybu prac legislacyjnych w rządzie, polegającego na nieprzeprowadzeniu konsultacji publicznych. W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej materia ustawy nie wskazuje na potrzebę zastosowania tak szybkiego i nadzwyczajnego trybu prac legislacyjnych - wskazuje.

Rada negatywnie ocenia także powielenie w ustawie regulacji zwartych obecnie w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich, które dają Narodowemu Funduszowi Zdrowia prawo do kontroli wystawiania recept bez jego ograniczenia do recept zrealizowanych z wykorzystaniem środków publicznych.

Prezydium ponownie wskazuje, że możliwość wystawiania recept pro familiae i pro auctore w postaci papierowej nie powinna być ograniczona czasowo. W ocenie Rady, likwidacja możliwości wystawiania takich recept z końcem 2025 r. uniemożliwi znacznej liczbie lekarzy i lekarzy dentystów seniorów wystawienie recept dla siebie i osób najbliższych.

Więcej: http://www.nil.org.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH