NRL o dostępności do leczenia substytucyjnego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIL/ rynekaptek.pl   12-03-2018, 12:43

NRL o dostępności do leczenia substytucyjnego NRL pozytywnie ocenia projektowaną zmianę, która daje szansę na wzrost dostępności do leczenia substytucyjnego (fot. archiwum)

NRL postuluje, aby pacjenci poniżej 18 roku życia nie byli dopuszczani do leczenia substytucyjnego w ramach ordynacji lekarskiej, a jedynie w ramach programu leczenia substytucyjnego.

Naczelna Rada Lekarska wydała stanowisko ws. projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Pozytywnie ocenia projektowaną zmianę, która daje szansę na wzrost dostępności do leczenia substytucyjnego. Pozytywnie ocenia również przewidzianą w projekcie ustawy możliwość zakwalifikowania do leczenia substytucyjnego pacjentów poniżej 18 roku życia z uwagi na znaczną ilość osób uzależnionych od opioidów w tym przedziale wiekowym.

Jednocześnie Rada postuluje, aby pacjenci poniżej 18 roku życia nie byli dopuszczani do leczenia substytucyjnego w ramach ordynacji lekarskiej, a jedynie w ramach programu leczenia substytucyjnego. Zdaniem Rady, w leczeniu substytucyjnym w ramach programu leczenia substytucyjnego musi uczestniczyć doświadczony lekarz psychiatra, natomiast leczenie substytucyjne w ramach ordynacji lekarskiej – a więc w pewnym sensie identyczne – może już poprowadzić każdy lekarz.

W związku z powyższym Prezydium postuluje, aby każdy lekarz który chce leczyć substytucyjnie, musiał się w tym zakresie przeszkolić. Jak uzasadnia, jest to szczególnie istotne ze względu na programy nauczania, które w zasadzie nie przewidują kształcenia w zakresie uzależnień, w tym leczenia o substytucji.

Rada odniosła się także do programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

W ocenie Prezydium NRL nie jest możliwe osiągnięcie celu przedmiotowego projektu, którym jest deinstytucjonalizacja polskiego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej polegająca na stopniowym przechodzeniu z modelu opierającego się na izolowaniu osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego w dużych szpitalach psychiatrycznych na model środowiskowy.

Ponadto Rada zauważa, że pacjenci z zaburzeniami psychotycznymi często nie współpracują w zakresie stosowanej farmakoterapii, poprzez nie przyjmowanie leków.

Wskazuje, że większa skuteczność powyższego sposobu leczenia może mieć miejsce wyłącznie w sytuacji zachowania realizacji pewnego ciągu procedur, od prowadzącego lekarza ordynującego leczenie przez zlecenie lekarskie farmakologiczne aż do realizacji pielęgniarskiej tj. kontrolowanego przyjmowania leku.

Do realizacji ww. procedur wymagana jest określona organizacja oddziału, której elementem może być np. występowanie modułu „apteczek oddziałowych”.

Wobec przedmiotowego projektu, przewidujący w warunkach dziennych udzielanie świadczeń psychiatrycznych w zakresie obejmujących tylko leki niezbędne w stanach nagłych i niezbędne badania diagnostyczne jest niezrozumiały i wymaga modyfikacji - tłumaczy Rada.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH