NRL: pacjent powinien móc dopłacić za wyższą jakość

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   17-01-2017, 13:05

NRL: pacjent powinien móc dopłacić za wyższą jakość Wprowadzenie takiego rozwiązania wymaga określenia maksymalnej wartości opłaty dodatkowej

Naczelna Rada Lekarska pozytywnie zaopiniowała propozycję Nowoczesnej zakładającą współpłacenie przez pacjentów za wyroby medyczne o wyższym standardzie niż finansowane przez NFZ.

W połowie grudnia 2016 r. posłowie Nowoczesnej złożyli projekt, w którym zaproponowano wprowadzenie możliwości współfinansowania przez pacjentów "ponadstandardowych świadczeń zdrowotnych rzeczowych". Chodzi o dopłaty do wyrobów medycznych o wyższym standardzie niż te, które refunduje NFZ. Autorzy projektu wskazują, że obecnie pacjenci albo zgadzają się na standardy świadczeń oferowanych przez Fundusz, albo decydują się zapłacić wysoką cenę specjalistom świadczącym usługi prywatne.

To odpowiedź na oczekiwania pacjentów
Nowoczesna chce, by pacjenci mogli współfinansować pewne świadczenia bez całkowitego rezygnowania z refundacji z NFZ.

- Proponowana nowelizacja jest więc w dużej mierze odpowiedzią na oczekiwania pacjentów, którzy za nieporównywalnie mniejszą cenę uzyskają dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia ich schorzeń - przekonują autorzy projektu.

W piątek (13 stycznia br.) propozycję Nowoczesnej pozytywnie oceniła Naczelna Rada Lekarska.

- Wprowadzenie takiego rozwiązania wymaga jednak określenia maksymalnej wartości opłaty dodatkowej, która może być pobrana za udzielenie świadczenia z użyciem ponadstandardowego wyrobu - zaznacza samorząd lekarski. Jego zdaniem, ta opłata powinna stanowić różnicę między ceną wyrobu standardowego a wyrobu ponadstandardowego.

Lekarze zaznaczają, że w wyniku zaproponowanych rozwiązań szpitale nie powinny ponosić dodatkowych kosztów ani na nich zarabiać. NRL wskazała też, że przedstawiona propozycja "jest zbyt lakoniczna".

Resort zdrowia poproszony przez PAP o komentarz do projektu poselskiego ocenił, że "zaproponowane przepisy nie wskazują konkretnych rozwiązań dotyczących trybu wyodrębniania produktów z dopłatą, kryteriów na podstawie których produkty są wyodrębniane oraz zasad ustalania odpłatności pacjentów".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH