O korzyściach i zagrożeniach TTIP dla branży farmaceutycznej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DNB Bank/ rynekaptek.pl   18-10-2016, 13:02

O korzyściach i zagrożeniach TTIP dla branży farmaceutycznej Współpraca z USA może przynieść korzyści, ale tez zagrożenia

Czy umowa o wolnym handlu między UE a USA pomoże polskim firmom farmaceutycznym? Ekspert banku DNB ocenia, że wartością dodaną mógłby być wspólny program rozwoju dla leków biopodobnych i generycznych. Zagrożeniem - wydłużenie okresu patentowego.

Celem Transatlantyckiego Partnerstwa na rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP) jest utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Aby tego typu porozumienie mogło sprawnie funkcjonować, wymaga ujednolicenia różnych norm, a także zniesienia istniejących obecnie barier w handlu – ceł, różnic w regulacjach i technicznych standardach produktów czy usług oraz ograniczeń w obszarze inwestycji.

Po wejściu w życie porozumienia, europejskie firmy będą mogły teoretycznie więcej eksportować do USA, a także zdobywać kontrakty w ramach zamówień publicznych, korzystniej importować dobra i usługi, także w celu tworzenia własnych produktów końcowych czy inwestować w USA w dużo łatwiejszy niż dziś sposób.

Wartością dodaną w przypadku branży farmaceutycznej mógłby być wspólny program rozwoju dla biopodobnych produktów leczniczych oraz leków generycznych. Taki program, dzięki ograniczeniu wymogu przeprowadzania podwójnych testów i badań klinicznych, znacznie zmniejszyłby koszty prac badawczych nad nowymi lekami. Zniesienie tego wymogu, w połączeniu ze wzajemnym uznawaniem wysokich standardów, w praktyce przyniosłoby oszczędności liczone w milionach euro w skali roku. Inną korzyścią dla branży farmaceutycznej byłaby harmonizacja kryteriów dopuszczenia do obrotu, co zwiększyłoby przejrzystość procesu, jego szybkość oraz prawdopodobieństwo jego pomyślnego przejścia.

- Na negocjacje Komisji Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie wprowadzenia traktatu TTIP patrzą z uwagą przedstawiciele większości branż, w tym przemysłu farmaceutycznego oraz producentów sprzętu medycznego. Idea wprowadzenia największej na świecie strefy wolnego handlu w założeniach powinna długofalowo ułatwić wspólne relacje handlowe na linii UE – USA - ocenia Łukasz Gołębiewski z Biura Przemysłu Farmaceutycznego i TMT DNB Bank Polska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH