O okrojonym asortymencie aptek i inspekcji do poprawy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MM/rynekaptek.pl   07-10-2016, 11:17

O okrojonym asortymencie aptek i inspekcji do poprawy "Jeżeli apteka ma być placówką opieki zdrowotnej, to w takim razie również dokonamy zmian w asortymencie aptek" - powiedział Łanda.

W niektórych województwach - nie wiem czy ze strachu czy z lenistwa - WIF zajmują się niezwykle mało istotnymi sprawami z punktu widzenia systemu. Niestety wojewódzcy inspektorzy nie starają się przestrzegać prawa, które obecnie obowiązuje - ocenia Krzysztof Łanda.

Resort zdrowia chce iść w kierunku opieki farmaceutycznej. Większa opieka farmaceutyczna to okrojony asortyment w aptekach. Jeśli apteka ma być placówką opieki zdrowotnej, to nie będzie tam prowadzony handel jakimiś dziwnymi rzeczami - tak o kierunku zmian w prawie farmaceutycznym mówił wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda podczas konferencji "PharmLab 2016 - I ogólnopolskie forum pacjent-lekarz-farmaceuta" w Warszawie (6 października br.).

Zdaniem wiceministra, obecnie polskie apteki znajdują się między modelem placówki zdrowotnej a sklepem. - Asortyment produktów nierefundowanych bardzo się "rozpycha i puchnie". W aptekach sprzedawane są kosmetyki, farby do włosów, suplementy diety w nieprawdopodobnej ilości oraz parafarmaceutyki o nieudowodnionej skuteczności.

Dlatego ministerstwo zamierza wyeliminować z aptek niektóre preparaty. Na pewno ważnymi produktami, które pozostaną w obrocie aptecznym, są leki refundowane i OTC, a także niektóre suplementy diety. Będą mogły być sprzedawane na określonych zasadach. Te, które zdaniem resortu nie spełniają wymagań – wypadną z obrotu aptecznego.

Apteka nie powinna pełnić roli sklepu
- Wypadnie bardzo wiele substancji o nieudowodnionej skuteczności. Apteki to nie miejsce na sprzedaż takich środków. Jeśli są dowody naukowe na skuteczność takich preparatów - proszę bardzo, wejdą wówczas do obrotu w aptekach. Nie ma dowodów naukowych? Takich produktów w aptece nie będzie, gdyż apteka to nie miejsce na sprzedaż dziwnych preparatów o nieudowodnionej skuteczności. Na pewno takie specyfiki wyjdą z obrotu, tak samo jak szampony, farby do włosów i żelazka.

Wiceminister twierdzi, że resort zdrowia musi ten niewłaściwy kierunek ewolucji aptek zawrócić, gdyż jest to zgodne z oczekiwaniami społecznymi.

- Większość społeczeństwa chce, aby apteki były placówkami opieki zdrowotnej, a nie zwykłymi sklepami. Oprócz oczekiwań społecznych są również poważne przesłanki naukowe czy systemowe, dla których apteka nie powinna pełnić roli sklepu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH